Adıge Cumhuriyetinde Zak Kaghdo’nun eserlerinden oluşan bir sergi açılacak

Adıge Cumhuriyeti’nin başkenti Maykop’ta 6 Ağustos saat 15.00’te Doğu Halkları Devlet Müzesi’nde Çerkes sanatçı Zak Kaghdo’nun eserlerinden oluşan ‘Varoluş – Birlikte Varoluş’ sergisinin açılışı gerçekleşecek. Sergide 18 çağdaş sanat eseri yer alacak.

Zak Kaghdo’nun çalışmaları farklı türleri, stilleri ve malzemeleri kapsıyor: siyah ve beyaz renkler ve karışık teknikler kullanarak grafik ve resimden sanat objelerine ve enstalasyonlarına, ahşap ve metalden kara toprak ve huş ağacı külüne kadar.

Zak Kaghdo kendisi ve çalışmaları hakkında şunları söylüyor: ”Ben Amerika’da doğmuş bir Çerkes sanatçıyım. Çerkes estetiğiyle çalışan bir sanatçıyım diyebilirsiniz. “Sanat” değil “estetik” diyorum çünkü işimin halkımı tam olarak temsil ettiğini düşünmüyorum. Ama bahsettiğim estetik temsil ediyor. Harika yerel kültürden ilham alıyorum, bu yüzden bu kültüre yansıdığını hissettiğim özel bir estetik elde etmeye çalışıyorum – mutluluk, mücadele ve zafer yoluyla.”

Zak Kaghdo, eserleriyle, “modern Çerkes olgusunun, içinde bulunduğu zor koşullarda var olmaya devam etme kararlılığıyla sonuçlanmış” bir tezahürü olacak bir tür kültürel diyalog oluşturmak istiyor. Bu nedenle sanatçının sanatında “Çerkes estetiği” teriminin yeniden tanımlanması kilit rol oynuyor.

Sunulan sergideki eserler bir yıldan fazla bir sürede oluşturuldu: bazıları 2019 yılında Artpiay Tasarım Merkezi’nde düzenlenen Moskova’daki Kafkasya Çağdaş Sanat Bienali “Kimlik Arayışında” katıldı. Bu proje ilk kez sanatçı için son derece önemli olan Kabardey-Balkar Cumhuriyeti Ulusal Müzesi’nde gösterildi, çünkü ataları orada yaşıyordu. Zak Kaghdo bu projesi için eski eserler kullandı. Örneğin, bir arkadaştan alınan kulpsuz bir hançer – “Tanrı’nın Elçisi” çalışmasının bir parçası haline gelen “geçmişin ve geleceğin dürüst ve anlaşılır bir sembolü, eski ve yeni”; ya da elli yıllık eski bir Çerkes paltosu, yine bir arkadaştan hediye, – “Birlikte Varoluş III”.

Zak Kaghdo’nun vatanından uzakta büyüdüğü gerçeğine rağmen, çağdaş sanatın dili aracılığıyla halkının geçmişine dair yeniden düşünülmüş bir vizyonu ifade etmeyi başardı. Proje, ilk bakışta göründüğü gibi trajik bir şeyin anlamını taşımıyor: Bu, geçmişin olaylarına karşı yaşamın zaferidir.

Zak Kaghdo 1972 yılında, büyüdüğü ABD’nin New Jersey eyaletindeki Paterson’da, tüm milletlerin ve kültürlerin karıştığı bir ülkede doğdu. Siyaset bilimi ile uluslararası iletişim alanında eğitim gördü. Resim ya da fotoğraf eğitimi almamış, ilk sanat derslerini ağabeyinden almıştır. Sanatçı şuanda Moskova’da yaşıyor ve çalışıyor: modern sanat galerisi MSK Eastside Gallery’nin küratörü. “Kimlik Arayışında” Sanat Forumu Katılımcısı. Sanatçının kişisel sergileri Moskova Modern Sanat Müzesi’nde, M’ARS Çağdaş Sanat Merkezi’nde ve Kabardey-Balkar Cumhuriyeti Ulusal Müzesi’nde yapıldı.

“Varoluş – Birlikte Varoluş” sergisi 29 Eylül’e kadar ziyaretçilerine açık olacak.

Kaynak : ADIGEA.AIF.RU

Çeviri : Ğuaze

Son Makaleler

spot_imgspot_img

İlgili Makaleler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img