Çerkesçe kitaplar basılacak

Adıge Cumhuriyeti eğitim ve bilim bakanlığı çerkesçenin korunması, geliştirilmesi e eğitimi konusu üzerine çok eğiliyor. Bu alanda yapılmış iyi çalışmalar var. Çerkesçe ve Çerkes edebiyatı  Devlet Federal Eğitim Normları  kapsamına alınarak eğitim programları oluşturuldu.

2020 yılında söz konusu federal bazaya altı program dahil edildi, bunlar çerkesçe ve çerkes edebiyatı derslerine ait birinci sınıftan 11. sınıfa dek eğitim verilecek kitaplar.

Bu programlara uygun olarak kitapların basımı üzerine çalışmalar başladı. Kitapların yanısıra eğitimsel metodik kompleks, elektronik kitaplar, öğretmenler için metodolojik destekleyicler de bu çalışmaya dahil.

 Başlangıç sınıfları için  kitaplar elektronik kitaplar, defterler vd. temin edilecek.

RF etnisitelerin dillerinin korunması ve öğretimi fonu tarafından yapılan değerlendirmeye 2021 nisan ayında Adıge Cumhuriyeti eğitim ve bilim bakanlığı da katıldı. 1 — 4. sınıflar, 5 — 9. sınıflar için hazırlanmış olan ‘Çerkesçe’ eğitim metodoloji setleri başarılı oldu. Yukarıda andığımız fon bu eserlerin basılması için 8 milyon ruble salacak.

Adıge Cumhuriyeti eğitim ve bilim bakanlığınca belirtildiğine göre cumhuriyetimizde basılan kitapların federal klasmana dahil edilmesini ana görev telakki ediyorlar. 2022 yılında bunun için gerekli maketler hazırlanacak.

Ayrıca «Anadilde edebiyat — okuma»  1 — 4. sınıflar için, «Anadil edebiyatı» 5 — 11. sınıflar için hazırlanıyor. Bu alanda yapılacak harcamalar için cumhuriyet bütçemize 8 milyon ruble salınacak.

Bu arada  şunu da hatırlatalım, 2020 yılında 10 — 11. sınıflarda okutulan «Çerkes anadili» federal kapsama dahil edilmişti.

DEYLEKO Aniyet

Kaynak : Адыгэ макъ

Son Makaleler

spot_imgspot_img

İlgili Makaleler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img