Zelenskiy, Abhazya ve Transdinyester’in işgalden arındırılması için platformlar oluşturmayı önerdi

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelensky, Kırım Platformu’nun ilk zirvesinde yaptığı konuşmada, Abhazya ve Transdinyester’in işgalinden arındırılması için benzer formatların oluşturulmasını önerdi.

Zelenskiy, ”Bu formatımızı, Kırım Platformu formatını, bir zamanlar köleleştirilmiş olan diğer bölgelerin işgalinden arındırılmasına katkıda bulunacak diğer insani ve diplomatik platformlar için bir başlangıç haline getirmeliyiz: Transdinyester ve Abhazya’dan Kuzey Toprakları’na (Kuril Adaları – ed.)”

Abhazya Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Inal Ardzinba, Volodimir Zelenskiy’nin “zayıf bir tarih bilgisi olduğuna ve açık provokasyonlara kalkıştığına” inanıyor :

”Abhazya Cumhuriyeti’ni, cumhuriyetimizin siyasi statüsünü değiştirmeyi içeren herhangi bir formata suni olarak çekme girişimleri kesinlikle boşunadır. Abhazya Cumhuriyeti, dışarıdan gelecek herhangi bir provokasyona aldırmadan kendi devletini güçlendirme ve geliştirme yolunu izlemeye kararlıdır”

Kırım Platformu’nun zirvesi Hırvatistan’da gerçekleşiyor. Gürcistan Parlamentosu Başkanı Şalva Papuaşvili de bu toplantıda yer alıyor.

Daha önce, Ukrayna Cumhurbaşkanlığı ofisinin danışmanı Aleksey Arestoviç, Kiev’in gelecekte “Gürcüleri kurtaracağını” söylemişti.

Arestovich daha önce Gürcü makamlarından eleştiri alan skandal açıklamalarda bulunmuştu. Özellikle Gürcistan’ın “Abhazya ve Güney Osetya’yı işgal etmek için tarihi bir fırsatı” olduğunu ve Gürcistan halkının seçimlerde Gürcistan makamlarının politikasını değerlendireceğini söylemişti.

Kaynak : Эхо Кавказа

Son Makaleler

spot_imgspot_img

İlgili Makaleler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img