“Yüzyılların mirası Çerkes dans kültürü”

Avrupa ve Rusya bale geleneklerinin kökeninde Adığeler yer alır. Bale dansı dahil Adığe (Çerkes) dansının binlerce yıllık bir geçmişi vardır (Bu Çerkeslerin Nart destanı tarafından kanıtlanmıştır).Bununla birlikte, tarihsel olayların yaşını daha sağlam kanıtlar olmadan (mitolojiden) saymak saçma ve kabul edilemez.Bağımsız (nesnel) bir kaynak tarafından yapılan Adıge (Çerkes) danslarına yapılan en eski referans, 1697 tarihli kayıt edilmiş aşağıdaki bilgilerdir.Bu, 17. – 18. yüzyılın başlarındaki ünlü Hollandalı devlet adamının kayıtlarından bir bilgi.

DANS2

Nikolai Witsen, Çerkesya ve Kuzey Kafkasya’da bulunmadı, ancak bir yıl Hollanda’nın Moskova Büyükelçiliği’nde çalışmak için gönderildi, komşu hakkında büyük edebi ve diğer materyalleri toplama fırsatı buldu.

Sovyet döneminde, önde gelen bir Hollandalı’nın bu tarihsel kanıtı kabul edilmedi, çünkü Kafkasya’ya yüksek sanat getirmenin esası geleneksel olarak Sovyet hükümetine atfedildi.Özellikle Nikolai Witsen şunu yazdı:”Çerkesler dans ederken çok eğleniyorlar ve çok güzel dans etmeyi biliyorlar.

Bin altı yüz doksan yedi yılında (1697), Amsterdam’a davet edildiğimde Majesteleri Pyotr Alekseevich, Türkler ve Don’un ağzına yakın olan Tatarlar, bu insanların ikisinin neredeyse bir buçuk saat boyunca nasıl dans ettiğini gördüm.Vücudun hareketlerini ve hızlı kıvrımlarını tanımlamak imkansızdır; dansta ölüm cezasının infazını, gerçekte iğrenç bir görünüme sahip olması gereken baş, kol ve bacakların kesilmesini tasvir ettiler;ancak, güzel sıçramalar, hızlı hareketi dansı ve performansı hoş hale getirdi.Kollarını ve bacaklarını kesmek bir dans olarak tasvir edildi ve Cellatı temsil eden dansçı, elinde bir asa tuttu, bunun yardımıyla ritim ile zıplayarak, bir cellat olarak yapılması gereken her şeyi tasvir etti …

“Witsen tek yabancı kaynak değil.Örneğin, Witsen’den bile daha önce – 1634’te Ascoli’den Dominik keşişi Emidio Portelli (veya Dortelli) şöyle yazdı: “Çerkesler çok neşeli insanlar; her zaman ayak parmaklarında dans ederler, bu güzel ama çok zor.”

Avrupalı ​​akademisyenler, tarihçiler şunları yazıyor: “Dans ayakkabılarıyle parmaklarının uçlarında dans etmeye başlayan ilk dansçı İtalyan Fortunata Anjolini (1776-1817).”yukarıda adı geçenler, Adığe dansçılarından 100 yıl sonra “çoraplar” (pointe ayakkabıları) üzerinde dans etmeye başladı, Amsterdam’da bir buçuk bale performans gösterdi (ve işaretsiz ayak parmakları üzerinde duruyordu).

Açıkçası, ne Avrupalılar ne de Ruslar, gönüllü olarak Adığe (Çerkes) dansçılarından dans ayak bale geleneğini kopyaladıklarını kabul ediyorlar. Evet, “Tanrı” onlarla birlikte, böyle bir tanıma o kadar önemli değil – asıl mesele iyi dans etmektir.

DANS

Kaynak:(Nikolai Witsen http://www.vostlit.info/Texts/rus5/Vitsen/otryv3.phtml…)

Son Makaleler

spot_imgspot_img

İlgili Makaleler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img