Yehova’nın Şahitleri üyelerine FSB engeli

“Rusya’daki Yehova’nın Şahitleri” web sitesi, Karaçay-Çerkesya ve Kabardey-Balkaya cumhuriyetlerinde inananlara yönelik güvenlik güçleri tarafından arama yapıldığı ve haklarında dava açıldığı belirtildi.

12 Kasım 2020 tarihinde FSB Çerkessk sakini Elena Menchikova’yı aradı. Arama sırasında güvenlik güçleri Elena’nın kızının çizimlerine de el koydu. Elena’nın Yehova’nın Şahitleri isimli örgüt adına insanlarla görüşmeler yaptığı, örgüt saflarına katılmaları için faaliyetlerde bulunduğu gerekçesiyle aşırılık yanlısı bir örgütün faaliyetlerine katıldığı için hakkında ceza davası açıldı.

Bu Karaçay-Çerkesya’da Yehova’nın Şahitlerine üye kişilere karşı ilk tedbir girişimi değil. Daha önce de başka bir Yehova’nın Şahidi Albert Batchaev aleyhine açılan bir ceza davası çerçevesinde benzer önlemler alınmıştı. Albert Batchaev neredeyse bir yıl boyunca aşırılık yanlısı bu örgütün faaliyetlerini organize etme suçlamasıyla ev hapsinde tutuldu.

12 Kasım’da, Kabardey-Balkarya’nın Maysky şehrinde yaşayan Vadim Zalipaev’in ailesi de aynı gerekçeyle arandı. Şu anda haklarında ne tür cezai işlemler uygulanacak henüz bilinmiyor. Gene Kabardey-Balkarya’da bulunan Tırnauz kasabasında FSB’nin Yehova’nın Şahitleri üyelerine yönelik aramalar yaptığı bildirilmesine rağmen ayrıntılar henüz bilinmiyor.

20 Nisan 2017’de Rusya Federasyonu Yüksek Mahkemesi, “Yehova’nın Şahitlerinin Rusya’daki İdare Merkezi” ni aşırılık yanlısı bir örgüt olarak tanıdı ve Rusya Federasyonu topraklarındaki faaliyetlerini yasakladı.

Ağustos ayında tüm Yehova’nın Şahitleri örgütleri yasaklılar listesine alındı.

Mahkeme Şubat 2019’da Yehova’nın Şahitlerine yönelik ilk hapis kararını verdi.Danimarka vatandaşı Dennis Christensen altı yıl hapis cezasına çarptırıldı, şikayeti AİHM tarafından değerlendirilmek üzere kabul edildi.

Kaynak : ajanslar

Ğuaze

Son Makaleler

spot_imgspot_img

İlgili Makaleler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img