Jirinovski : Çerkesler dönerse Kuzey Kafkasya’yı kaybederiz !

Rusya Liberal Demokrat Partisi lideri Vladimir Jirinovski katıldığı ‘Radyo Komsomolskaya Pravda’ programında ilginç açıklamalar yaptı. Rusya’nın Kuzey Kafkasya’daki varlığı ile ilgili yerli nüfusun güç dengesini nasıl bozabileceğine değinen Jirinovski Rusya için bir felaket senaryosu da çizmiş oldu.

Bizim süreklı Kafkasya’da kalmamız şart, orda kalmak bizim için kârlı.

Kuzey Kafkasya’da Türk dil grubuna girmeyen Kabardeyce, Çerkesçe , Adıgece ve Şapsığca hepsi Çerkes dil ailesine üye. Türkiye’de 5.000.000 Çerkes yaşıyor. Tarihte Rusya’nın güneye doğru genişlemesine 300 yıl boyunca engel olan Çerkesler, Türkiye’ye gönderildiler. Türkiye onları geri yollayabilir. O zaman biz başta Rostov Oblastı, Stavrapol Kray olmak üzere tüm Kuzey Kafkasya’yı kaybederiz diyen Jirinovski Rusya’nın Kuzey Kafkasya’da var olabilmesini Çerkes nüfusun yoğunluğuna bağladı.

‘Eğer biz bu bölgede olmazsak Türkiye olacak. Türkiye’de 600.000 Abhaz var eğer onlar gelirse Gürcistan biter’ diyen Jirinovski Osetleri de buna dahil etti.

Dağıstan,Avar,Nogay,Kumuk dillerinin Türk dil grubuna girdiğini belirterek bölgede Türkiye’nin etkili olabileceğine dikkat çekti.

Ğuaze

Son Makaleler

spot_imgspot_img

İlgili Makaleler

1 Yorum

  1. SAYIN Jironovski,
    Size sunu söyeekiiyoru TR DEN O Kadar cekes geri gelmez. hic korkmyin, gelenlerde ruslarla berabe dostta yasamayi öncden kabullenmis kisiledir. S eVgileimle:

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img