Vatana Dönüş Günü: Geri dönen 3.000 yurttaş Kabardey-Balkarya’ya adapte oldu

1 Ağustos’ta Kabardey-Balkarya, Vatana Dönüş Günü’nü kutluyor. Dünya Çerkes Birliği’nin bu vesileyle belirttiği gibi, bugün Kabardey-Balkarya’da “Türkiye, Suriye, Ürdün, İsrail ve Çerkes diasporasının diğer bulunduğu ülkelerden tarihi vatanlarına dönen 3 binden fazla Çerkes” yaşamaktadır.

Geri dönenlerin girişimcilik, ticaret, inşaat, yemek servisi alanlarında tesisleri var, çeşitli kurumlarda çalışıyorlar. Cumhuriyette, burada doğmuş olan yeni nesil geri dönen çocukların çocukları büyüdü. DÇB, eğitim aldıklarını, çalıştıklarını, cumhuriyetin ve ülkenin yaşamında aktif rol aldıklarını belirtiyor.

Vatana Dönüş Günü kutlaması, DÇB başkanı Hauti Sokhrokov tarafından açılış konuşmasıyla başladı . Sokhrokov, 1 Ağustos 1998’de Kosova’dan bir grup etnik Çerkes’in atalarının topraklarına dönüşünün anısına 1 Ağustos tarihinin Vatana Dönüş Günü olarak belirlendiğini söyledi.

“Çerkesler için bu, Kosova savaşının başlamasıyla bağlantılı olarak bir grup etnik Çerkes’in tarihi vatanına kitlesel dönüşünün anısına çeyrek yüzyıl önce özel ve unutulmaz bir tarihtir. Daha sonra, Adıge halkı diğer soydaşları için sempati ve şefkatle tüm dünyaya, karşılıklı yardım ve destek ile birlik ve geleneklerine olan bağlılıklarını gösterdi. Rusya Federasyonu liderliğinin bu en önemli sosyo-politik olaya aktif ve etkin katılımı sadece ülkemizin uluslararası prestijinin artmasına katkıda bulunmakla kalmadı, aynı zamanda Çerkeslerin ata topraklarına geri dönme sürecine şüphesiz bir ivme kazandırdı.” dedi.

Sokhrokov’a göre, tarihi vatana geri dönme kararı ” Yıllarca vatanından uzakta yaşadıktan sonra gerçekten büyük ve ilham verici bir eylem. ”​

‘DÇB Başkanı vatana dönen Çerkesler için : ‘ Siz dünyanın farklı yerlerinde doğdunuz, ancak tarihi vatanınızla olan bağınız yüzyıllardır azalmadı ve halkımızın kimliğini ve benzersizliğini koruyabildiniz. Vatanınıza dönerken, atalarınızın hayalini gerçekleştirdiniz — her zaman kalplerinizde olan topraklarda yaşamak ve çalışmak ” dedi.

Sokhrokov, tarihi vatanlarına dönenlerin sayısının her yıl arttığını söyledi. Suriye’deki olaylar, çok sayıda soydaşımızın atalarımızın vatanlarına dönmesine neden oldu dedi : ” Bugün ülkemize zaten adapte oldular, sorunlarını tartıştıkları, konut ve yaşam koşullarını iyileştirmek için kamu kuruluşlarına önerilerde bulundukları, çocuklarının eğitimine önem verdikleri bir konsey oluşturdular. ”

Vatana Dönüş Günü onuruna düzenlenen etkinliğe DÇB üyeleri, sanat ve bilim çevresinden aydınlar, gençler, Kabardey-Balkarya’dan medya kuruluşları, Adıge, Karaçay-Çerkesya ve Kuzey Osetya – Alanya Cumhuriyetleri, Stavropol bölgesinden sivil toplum kuruluşları temsilcileri katıldı.

Sadece kendilerini zor yaşam koşullarında bulanlar atalarının vatanına dönmüyor.

Sokhrokov ”Giderek daha fazla yurttaş kalplerinin ve ruhlarının çağrısıyla geri dönüyor. Bugün beş binden fazla yurttaşımız ülkemizin kalkınmasına değerli bir katkı sağlıyor” dedi.

Khatvuey köyünün idare başkanı Anzor Cakhmishev, köyde kendi vatanlarına dönenlerle tanışmaktan ve daha sonra satın alabilecekleri konut imkanı sağlamaktan mutluluk duyduklarını söyledi.

Geri dönenler, tarihi vatanlarına yerleşmek için sağlanan destek ve koşullar için ülkenin ve cumhuriyetin liderliğine teşekkür etti, hikayelerini anlattılar. Nadim Kuşha ve ailesi 11 yıl önce Suriye’den geldi :

“Yetkililer, Dünya Çerkes Birliği, akrabalar ve gönüllüler bize büyük destek oldu. Rusya vatandaşı olduk, oğullarımız çalışıyor ve çocukları okullara ve anaokullarına gidiyor.”

Staş Sabri, Hayat Dada, Raya Kardanova, Adıge geleneklerini, Kabardey-Balkarya ve Rusya yasalarını takip ederek iyi yaşadıklarını, çocukların kök saldıklarını, üniversitede okuduklarını kaydetti.

Kaynak : EADaily 

Son Makaleler

spot_imgspot_img

İlgili Makaleler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img