Uruguay’daki Uluslararası Film Festivali’nde Nart Destanını konu alan animasyon film gösterilecek

Uruguay’daki Uluslararası Film Festivali’nde Nart destanını konu alan bir animasyon film gösterilecek.

Filmin yazarı Bella Layuk: “Memleketim Adıgey’den uzakta yaşıyorum ve çalışıyorum, bu yüzden karikatür filmin yapılması benim için çok önemliydi. Filmim aracılığıyla Çerkeslerin kültür ve geleneklerini aktarmaya çalıştım. Umarım izleyiciler çalışmamı beğenir ve izlemekten keyif alır” diyor. Enemchanka, Uruguay’daki Uluslararası Film Festivali’ne katılacak.

Bella Layuk tarafından oluşturulan animasyon filmi, 2023’te Uruguay Uluslararası Film Festivali’nde gösterilmek üzere seçildi.

Çerkeslerin Nart destanını anlatan film, serinin ilk bölümü olacak.

Bella Layuk, “Bu konu çok az ilgi gördü.Yunan veya İskandinav mitlerinin ve efsanelerinin yaygın olarak bilinmesi ve Adige mitolojimizin genç neslimiz tarafından bile bilinmemesi beni rahatsız etti, çünkü artık insanlar pek kitap okumuyor” diyor.

Bella Layuk ilk başlarda çocukluğunda ninesinden duyduğu anıları filme almak istemiş ama sonra hikayeyi bozmamak için Nartlar isimli kitaptan yola çıkarak bir çizgi film yapmaya karar vermiş.

Bella Layuk, “Güzel ve öğretici efsaneler, dünyaca ünlü efsanelerle eşit olmayı hak etmelerine rağmen unutulmaya devam ediyor. Bu efsanelerin film uyarlamasının Çerkeslerin kültür ve tarihini popüler hale getirmesini umuyorum” diyor.

Kaynak: www.natpress.net

Son Makaleler

spot_imgspot_img

İlgili Makaleler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img