Maykop’un ileri gelenlerinin unutulan isimlerinin geri verilmesi projesine devlet desteği geldi.

Maykop’un ileri gelenlerinin unutulan isimlerinin geri verilmesi projesine devlet desteği geldi.

Tarihi hafızayı canlandırmak ve Maykop sakinlerinin ve misafirlerinin şehrin oluşumuna ve gelişimine katkıda bulunan insanları öğrenmelerine olanak sağlamak için tasarlanan “Maykop : iade edilen isimler” projesini uygulamaya başlıyor.

19. yüzyılın ikinci yarısından, 20. yüzyılın başlarında Maykop sakinleri kendilerine Maykoplular adını verdiler. Bu bilgi dünyaca ünlü oyun yazarı Yevgeny Schwartz’ın yerel gazetelerinde, günlüklerinde ve mektuplarında bulunur.

Organizasyonun yöneticisi Nadejda Sukhova’ya göre , Maykop’un çok ilginç bir tarihi var ve kendilerini gerçekten mesleklerine adamış bir dizi halk figürü olan şehir gelişimine büyük katkı sağladı.

– “Ne yazık ki, artık çok az insan isimlerini hatırlıyor, bütün bir tarih bir kısmı haksız yere unutuldu” diyor Nadejda Sukhova.

Proje kapsamında araştırma çalışmaları, belgesel film çekimi, 19. yüzyılın ikinci yarısı – 20. yüzyılın başlarında kentin önde gelen halk figürleri hakkında tarihi ve biyografik yazılardan oluşan bir koleksiyon hazırlanması planlanıyor.

Moskova’daki Rusya Devlet Kütüphanesi’nde saklanan 1910-1915 tarihli Maykopskaya Gazetesinin 1.200’den fazla sayısı da dijital ortama aktarılacak.

Ayrıca, aksiyonu şehrin tarihi merkezinde gerçekleşecek ve Maykop’u 20. yüzyılın başlarındaki sakinlerinin gözünden görmenizi sağlayacak sürükleyici bir tur oluşturulması planlanıyor.

Adıge Devlet Üniversitesi ile ortaklaşa yürütülen proje, bu yıl kutlanan Maykop Şehir Dumasının 145. yıl dönümüne denk gelecek şekilde planlanacak.

Projenin toplam bütçesi 1,6 milyon rubleyi aşması bekleniyor.

Нетипичная Адыгея

Son Makaleler

spot_imgspot_img

İlgili Makaleler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img