Ürdün Çerkeslerinden Gazze’ye destek

Ürdün’ün başkenti Amman’da faaliyet gösteren Çerkes Yardımlaşma Derneği ( Адыгэ фыщ1э хасэ ) üyeleri İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarını protesto etmek ve insani yardım toplamak amacıyla bir araya geldi.

Çerkes Yardımlaşma Derneği’nin yaptığı açıklamaya göre protesto ve yardım etkinliğine diğer Çerkes kurumları da destek verdi. Düzenlenen eylemde Çerkes bayrağının yanı sıra Ürdün ve Filistin bayraklarının kullanıldığı görüldü.

Ürdün’de genel durum

Ürdün Dışişleri Bakanı Safadi Gazze savaşının Filistinlilerin sürgün edilmesini hedeflediğini söylerken, bu durumun ülkesi için “kırmızı çizgi” olduğunu belirtti

Independent Arabia’nın haberine göre gözlemciler, Ürdün hükümetinin Gazze Savaşı konusunda halkın öfkesini yansıtan sert resmi bir söyleme hazırlandığını ve İsrail’in tehditlerine karşı Ürdün’ün elinde başka baskı unsurları olduğunu düşünüyorlar.

Filistin sınırında gösteri yasağı

Ürdün’ün pek çok kenti, İsrail’in Gazze Şeridi’ne düzenlediği saldırıları kınayan ve Filistin direnişini destekleyen kitlesel halk gösterilerine sahne oluyor.

Ürdün İçişleri Bakanlığı, ülkenin Filistin sınırında gösteri düzenlenmesine izin verilmeyeceğini duyurdu.

Ürdün resmi haber ajansı PETRA’da yayımlanan bakanlık açıklamasında, “Halkın güvenliğini sağlamak ve Filistin topraklarında yaşananlara ilişkin duygularını meşru bir şekilde ifade etme hakkını güvence altına almak amacıyla, Ağvar ve sınır bölgelerinde toplantı ve gösteri düzenlenmesine yönelik çağrıda bulunulmasına izin verilemez.” ifadeleri kullanıldı.

Son Makaleler

spot_imgspot_img

İlgili Makaleler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img