Üniter devlet olma yolunda büyük bir adım : Ulusal Cumhuriyetlerin anayasa mahkemeleri tasfiye ediliyor

Rusya Federasyonu Devlet Duması, Rusya’nın kurucu unsurları olan ulusal cumhuriyetlerin anayasa mahkemelerini kapatmayı öneren tasarıyı onayladı. Karar Duma’nın web sitesinde yayınlandı.

Buna göre cumhuriyetlerin anayasa mahkemeleri yargılama için yeni davaları kabul etmeyecek. Tasarıda 1 Ocak 2023 tarihine kadar mevcut tüm davaları tamamlamaları ve kararlar almaları gerektiğini belirtiyor. 1 Ocak 2023’ten sonra yargıçlar da atanmayacak.

Bunun yerine cumhuriyetler, yasama organına bağlı ( cumhuriyet parlamentosu altında ) çalışacak anayasa konseyi oluşturulmasına karar verme yetkisinde olabilecekler.

Ulusal Cumhuriyet anayasaları şuanda 13 Cumhuriyette faaliyet gösteriyor : Başkurdistan, Tataristan, Karelya, Komi, Mari El, Tuva ve tüm Kuzey Kafkasya cumhuriyetleri.

Bilindiği üzere hukukun üstünlüğünü kurmanın önemli bir ilkesi kuvvetler ayrılığı sistemidir. Adıge Cumhuriyeti Anayasasında bu ilke 7. maddede yansıtılmaktadır:

“Adıge Cumhuriyeti’nde devlet gücü yasama, yürütme ve yargı olmak üzere bölünme temelinde kullanılır. Yasama, yürütme ve yargı organları, kendi yetkileri dahilinde bağımsız olarak hareket eder, birbirleriyle etkileşim halindedir. “

Adıge Cumhuriyeti Anayasası 7. Madde

Karar ile ulusal cumhuriyet anayasa mahkemelerinin tasfiye edilmesi üniter devlet olma yolunda büyük bir adım olarak değerlendirilirken ‘federalizm’ ve cumhuriyet statülerine dair tartışmalar tekrar gündeme geldi.

Ğuaze

Son Makaleler

spot_imgspot_img

İlgili Makaleler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img