Abhazya Devlet Başkanından Karabağ Dersleri

17 Kasımda Gerçekleşen bir basın toplantısında Abhazya lideri Aslan Bjaniya Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile 12 Kasım’da Soçi’de yaptıkları ikili görüşmeye ilişkin gazetecilerin sorularını yanıtladı ve Dağlık Karabağ’da yaşanan son gelişmeleri değerlendirdi.

Aslan Bjaniya, Karabağ’daki savaşın Abhazya’nın Rusya ile bağlarını güçlendirmesinin ne kadar önemli olduğunu gösterdiğini belirtti. Barışı korumanın ve bölgenin güvenliğini sağlamanın hayati hedefleri olduğunu söyledi.

Bjaniya ‘Gürcistan ile çözülmemiş küresel bir sorunumuz var. Azerbaycan’ın Karabağ’la ve Gürcistan’ın bizimle ilişkileri arasında bazı benzerlikler var. Bu arka plana karşı, Abhaz halkının çıkarlarını tarihin bu aşamasında olduğu kadar gelecekte de güvence altına almak için Rusya ile ittifakımızı güçlendirmemiz gerektiği açıktır ” dedi.

Abhazya Lideri, son Dağlık Karabağ ihtilafını 2008 Rus-Gürcistan Savaşı ile de karşılaştırdı ve askeri alandaki modern teknolojik gelişmenin iki olay arasındaki en önemli fark olduğunu belirtti.

Abhazya’nın güvenlik kaygılarını yansıtan Bjaniya, Gürcistan’ın askeri potansiyelini ve yapabileceklerinden kaynaklı olası tehditleri gösteren “açık kaynakları” hatırlattı. Azerbaycan ordusunun son 30 yıldaki dönüşümüne atıfta bulunarak, “Güney Kafkasya’da Rusya kadar güçlü bir faktörün” kendileri için çok iyi olduğunu ifade etti.

Ğuaze

Son Makaleler

spot_imgspot_img

İlgili Makaleler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img