Ana Sayfa Gündem Ukrayna’daki savaşta en az 200 Kuzey Kafkasyalı asker öldü

Ukrayna’daki savaşta en az 200 Kuzey Kafkasyalı asker öldü

0
Ukrayna’daki savaşta en az 200 Kuzey Kafkasyalı asker öldü

Rusya’daki faaliyetleri 5 Nisan 2022’de mahkeme kararı ile yasaklanan Memorial İnsan Hakları Merkezi eski çalışanlarının raporuna göre, Ukrayna’da yürütülen “Askeri özel harekatın” başlangıcından bu yana Kuzey Kafkasyalı en az 200 kişi öldü.

▫️En büyük kayıp Dağıstan yerlileri arasında yaşandı. Açık kaynaklardan, Dağıstanlı 110 kişinin Ukrayna’daki savaşta öldüğü biliniyor. Resmi kaynaklar ise 81 kişinin öldüğünü doğruluyor.

▫️Basında çıkan haberlere göre Çeçenya’dan gelen askerler arasında kayıplar 60 kişiye ulaştı. Ölen insanların bilgisine en zor ulaşılan bölge Çeçenya’da resmi kaynaklar 9 kişinin öldüğünü doğruluyor.

▫️Kuzey Osetya-Alanya’dan ölen askerlerin sayısı en az 48 kişiyi buluyor. Resmi kaynaklar ise 31 kişinin öldüğünü doğruluyor.

▫️İnguşetya’dan gelen askerlerin kayıpları en az 16 kişiyi. Resmi kaynaklar ise 9 kişinin öldüğünü doğruluyor.

▫️Kabardey-Balkarya’dan ölen asker sayısının en az 13 kişi olduğu açık kaynaklardan anlaşılıyor. Resmi kaynaklar ise 7 kişinin öldüğünü doğruluyor.

▫️Karaçay-Çerkesya yetkilileri, 4 askerin öldüğünü kabul ettiler. 10 Mart’tan bu yana resmi kaynaklardan farklı bir sağlanmadı.

Kaynak : Telegraph

Çeviri : Ğuaze

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz