Adıgeyli ve Dağıstanlı çocuklar Suriye’den döndü

Çocuk ombudsmanı, bugün Orta Doğu’dan Rusya’ya on çocuğun getirildiğini, incelemeden sonra aralarında Adıge Cumhuriyeti ve Dağıstan’ın da yer aldığı farklı bölgelerde yaşayan akrabalarına teslim edileceğini söyledi.

Çocuk Hakları Komiseri ofisi, Suriye ve Irak’tan gelen çocukların Rusya’nın güneyindeki bölgelere daha önce de geri döndüğünü bildirmişti. Aralık 2021’de, Dağıstanlı dokuz çocuk Şam’dan getirilmişti.

Cumhurbaşkanlığı çocuk hakları komiserliği basın servisinin bildirdiğine göre dün gece, yaşları 5 ila 17 yaşları arasında değişen 10 çocuk, Suriye’den Rusya’ya geri gönderildi.

İnterfax ajansı haberine göre “Roj mülteci kampında bulunan 10 Rus çocuğu ülkelerine geri gönderildi. Bunların arasında altı erkek ve dört kız var, yaşları 5 ila 17 yaşları arasında ” denildi.

Çocukların “tam bir tıbbi muayene için” Moskova bölgesindeki bir kliniğine sevk edildikleri bildirilirken “Khanty-Mansi Özerk Okrugu – Yugra, Dağıstan ve Adıge Cumhuriyetleri, Tümen ve Kaluga bölgelerindeki akrabalarına teslim edilecekler” denildi.

view 7bcaf6edb991476ea61f2430f1a26e43

Ombudsman’a göre, tüm çocukların yolculukları iyi geçti. İnguşetya Cumhuriyeti Ombudsman Ofisi çalışanı, “Hmeymim Rus askeri üssünde, RF Silahlı Kuvvetleri askerleri onlarla uçuştan önce ilgilendi, besledi ve ayrıca kırtasiye malzmeleri, kitaplar ve oyuncaklardan oluşan sırt çantalarını hediye ettiler.” dedi.

Kavkaz Realii haberine göre Kuzey Kafkasyalı birçok kadın, 2013-2015 yıllarında Rusya’da yasaklanan İslam Devleti örgütünün militanları olan eşlerini, çocuklarıyla birlikte Suriye’ye kadar takip ettiler. Çocuklar farklı yıllarda ve çeşitli nedenlerle savaş bölgesine giden ebeveynleri yüzünden Suriye’ye geldiler.

Zvezda TV kanalı, yalnızca üç buçuk yıl içinde Orta Doğu’daki silahlı çatışma bölgelerinden Rusya’ya 374 çocuğun iade edildiğini belirtiyor.

Dağıstan Cumhuriyeti Çocuk Hakları Komiseri Marina Yezhova, Aralık 2021’in sonunda “Kavkaz-Uzel”e verdiği demeçte, 2017’den 2021’e kadar 242 çocuğun çatışma bölgelerinden Dağıstan’a getirildiğini bildirmişti.

Yezhova’ya göre, Suriye’den döndükten sonra, çocuklar uzun süre aşırılık yanlısı ideolojinin etkisi altında kaldıkları, okula gitmedikleri ve tedavi görmedikleri için sosyal adaptasyon konusunda sorunlar yaşıyorlar.

Kaynak : Ajanslar ( Kavkaz-Uzel, Kavkaz Realii )

Haber & Çeviri : Ğuaze

Son Makaleler

spot_imgspot_img
Error decoding the Instagram API json

İlgili Makaleler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img