Ukrayna’da esir düşen Kuzey Kafkasyalı askerlerin aileleri endişeli

Ukrayna topraklarına düzenlenen saldırıda Rusya silahlı kuvvetlerine mensup Dağıstanlı en az iki asker yakalandı.

Rusya Savunma Bakanlığı, esirler ile ilgili bilgileri resmi olarak doğrulamıyor veya reddediyor. Kamuoyu askeri personel ve askere ailelerinin haklarının korunmasını teşvik eden Asker Anneleri Komitesi başkanı Svetlana Golub tarafından bilgilendirildi.

Gloub, “Rusya tarafı resmi olarak esir olduğunu teyit etmiyor ama Ukrayna tarafı böyle bir bilgi veriyor. Anne ve babaları esir düşen askerlerin videosunu izlediler ve çocuklarını tanıdılar. Bana gelip sordular – bu doğru mu? Bilemiyorum. Savunma Bakanlığı’nın şu anda paylaştığı hiçbir şey yok” dedi.

Asker ailelerinin ve askere alınanların haklarının korunmasını teşvik eden Asker Anneleri Komitesi, askeri departmanın ebeveynlerle diyaloga girmesi, onlara doğru bilgiler vermesi ve psikolojik yardım sağlaması gerektiğini vurguladı.

Esir alınanlardan birinin adı Magomedgadzhi Magomedgadzhiev, 1995 doğumlu, Dağıstan’ın Kızılyurt ilçesine bağlı Sultan-Yangi-Yurt köyünden. Akrabaları onu sosyal medyada viral olan bir videoda tanıdı.

Ukrayna İçişleri Bakanlığı baş danışmanı Anton Gerashchenko, Ukrayna Savunma Bakanlığınca Rus ordusu mensubu askerlerin akrabaları için bir bilgi-yardım hattının açıldığını duyurdu.

Ayrıca sosyal medyada Rusça ve Çeçence konuşan kişilerin esir alındığı videolar sosyal medyada viral oldu. Çeçenlerin Ukrayna işgalindeki en zor ve sıcak bölgelerde çatışmaya girecekleri ifade edilmişti.

Kaynak : Кавказ.Реалии

Çeviri : Ğuaze

Son Makaleler

spot_imgspot_img

İlgili Makaleler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img