Turi’de ne yapıyorsunuz ?

Kommersant’a göre, Rusya Federasyonu Doğal Kaynaklar Bakanlığı, UNESCO’nun koruması altındaki Kafkas Koruma Alanı topraklarının bir kısmını Soçi Koruma Alanı’na devretme olasılığını araştırıyor.

Aibga sırtında bulunan Turi Dağları masifinden bahsediyoruz. Ekolojistlere göre, Roza Khutor bu alana uzun zamandır ilgi gösteriyor ve koruma statüsünün düşürülmesi burada turizm altyapısının ortaya çıkmasına neden olabilir.

Kommersant’a göre, 2029 yılına kadar hizmete girmesi planlanan dört mevsim dağ tatil yeri Vasta Valley’in inşası için bölge şirkete tahsis edilebilir.

Doğal Kaynaklar Bakanlığı adına, Kafkas Rezervinin toprakları üzerinde kapsamlı bir çevre araştırması yürütülüyor. Kommersant’ın verdiği bilgiye göre, Kafkas Rezervi topraklarının bir kısmının, yani Turi sıradağlarının Soçi rezervine devredilmesi olasılığı tartışılıyor. Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Kommersant’a bunun olasılığı ve uygunluğunun araştırıldığını doğruladı ve Turi Dağları’nın federal öneme sahip korunan alanlar bölgesi olduğunu ve öyle kalacağını da ifade ettiler.

Greenpeace Rusya’dan yetkili Mikhail Kreindlin, “Korunan Alanlar” yasasında , rezervlerdeki arsaların hedef değerinin değiştirilmesini yasaklıyor. Bu iki korunan alan amaçları bakımından farklılık gösteriyor: Rezervde hiçbir şey yapılamıyor ancak Soçi rezervinde, örneğin kayak merkezlerini içeren turistik altyapı tesislerinin inşa edilmesine izin veriliyor.

Kommersant’ın turizm pazarındaki bir diğer muhatabı, rezervin bir kısmının 2029’da Soçi’de açılması planlanan Vasta Valley tatil beldesinin inşası için ayrıca tahsis edilebileceğini belirtiyor. Projeye yapılan yatırımların hacmi 80 milyar rubleye ulaşabilir ve yılda 1,5 milyon kişi onu ziyaret edebilecek.

Vasta Valley, Rosa Khutor gibi, Mzymta Nehri üzerinde, ancak akış yukarısında yer alacak. Tatil köyleri tek bir turizm projesinde birleştirilecek. Ayrıca Vasta Valley, Krasnaya Polyana’daki diğer tatil yerlerinin sistemine dahil edilecek. Her yıl 1,7 milyon turist Roza Khutor’u ziyaret ediyor.

Interros (Vasta Valley’de bir yatırımcı), Rosa Khutor ve Rosturizm, Kommersant’ın sorularına hemen cevap vermedi. “Tourism.RF” şirketi yorum yapmayı reddetti. Krasnodar Bölgesi yönetiminin basın servisi ve komşu Adigey Cumhuriyeti başkanının basın servisi, Kommersant’ın Roza Khutor beldesinin olası genişlemesiyle ilgili sorularına cevap vermedi.

Çevreciler, Rosa Khutor’un uzun zamandır bu bölgeyi gözlediğini doğruluyor. Rusya’daki WWF-Kavkaz şubesinin başkanı Valery Shmunk, bu bağlamda, Turi Dağları’nın Aibga Sırtı’nda bulunduğuna dikkat çekiyor. Valery “Botanik alanındaki önde gelen uzmanlar, Olimpiyat Oyunları’na hazırlık aşamasında bu bölgenin çevresel önemini doğruladılar. Buradaki bitki türü çeşitliliği çok fazla. Çevresel destek olmadan büyük ölçekli projeler, ülkenin biyolojik çeşitliliği için bir kayıp anlamına gelecektir.” diyor.

Mikhail Kreindlin, yüksek oranda ungulat konsantrasyonuna sahip kesinlikle el değmemiş bir bölgeden bahsedildiğini belirtiyor. Bölgenin tamamı gibi, UNESCO Dünya Doğal Mirası Alanı “Batı Kafkasya” sınırlarının bir parçası olduğunu ekliyor. Ekolojist, “UNESCO Komitesi, bölgenin sınırları içinde inşa faaliyetlerinin kabul edilemez olduğunu birçok kez belirtti. Bu bölge rezervden çekilmeye çalışırken, UNESCO’nun çok sert tepki vereceğini düşünüyorum. “ diyor.

Dolphin tur operatörünün genel müdürü Sergey Romaşkin, Vasta Valley projesinin büyük talep gördüğünden emin.

Romaşkin’e göre yeni tesis, 300 km’ye kadar kayak alanları sağlayacak. Romaşkin “Pistin tek kayak geçişine rağmen, tatil köyleri birbirleriyle bağlantılı değil. Kayakçı aşağı inmeli ve başka bir teleferik ile tırmanmalı. Sorun, ek altyapının, özellikle de yamaçlar arasındaki yolların inşasıyla yavaş yavaş çözülüyor” diye ekliyor.

Sergey Romaşkin , çevrecilerin iddialarını, korunan alanların yakınındaki turistik alanların gelişmesinden kaynaklanan “uzun süredir devam eden bir sorun” olarak nitelendiriyor. Romaşkin, sonuç olarak bir çıkar dengesinin bulunacağını öne sürüyor.

Kaynak : Kommersant

Çeviri : Ğuaze

Son Makaleler

spot_imgspot_img

İlgili Makaleler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img