Tletseruk Kerim Adıge Ulusal Müzesi’nde anıldı

Adıge Cumhuriyeti Ulusal Müzesi’nde Rusya Federasyonu Onurlu Sanatçısı, Adıge Cumhuriyeti Halk Sanatçısı, seçkin Adıge Pşınavo’su Kim (Kerim) Tletseruk’un doğum günü onuruna bir anma gecesi düzenlendi. Tletseruk Kim yaşasaydı 80 yaşında olacaktı.

photo 2023 01 18 16 45 13 1

Çalışmaları Çerkes kültürüne paha biçilmez bir katkılar sunan Kim (Kerim) Tletseruk hala birçok insanın hafızasında, başarılı bir müzisyen, çok yönlü bir insan ve eğitimci olarak yer alıyor.

Anma gecesine 70’in üzerinde davetli katıldı. Aralarında sadece müzisyenin yakın arkadaşları, akrabaları, öğrencileri ve hayranları değil, aynı zamanda sanat camiası temsilcileri de vardı. Etkinliğe Tletseruk Kim’in eşi Zura Tletseruk, Kültür Bakan Yardımcısı Svetlana Kushu, Sanatçılar Alla Sokolova, Tamara Nekhay, Yuri Stash ve Marina Nagoeva katıldı.

photo 2023 01 18 16 50 13

Tletseruk Kim, birden fazla müzisyen yetiştirdi. Kim’in öğrencilerinden Tl’açe Albert, Kalakutka Inver, Şeuwcen Rustam, Barço Ruslan tarafından en sevilen halk ezgileri çalındı. Etkinlikte ayrıca Kim Tletseruk Sanat Okulu’nun öğrencisi olan Madina Tletseruk da sahne aldı.

Anma Gecesi :

Geceye katılan Tletseruk Kim’in öğrencilerinden Rustam Şewcen ” Umar Thabısım Sanat Okulu’ndaki dört yıllık eğitimin tamamı boyunca, Kim Tletseruk benim sürekli akıl hocamdı. Bana mızıka sevgisini aşıladı ve bu müzik aletini ustalıkla nasıl çalacağımı öğretti. Onunla birlikte, ilk ciddi yarışmam olan bölgeler arası yarışmaya gittim ve orada birinci oldum. Nazik, sempatik, çok yaratıcı bir insan olan Kim Tletseruk, öğrencilerini her zaman destekledi, bize gerekli tavsiyeleri verdi ve değerli bilgiler aktardı” dedi.

photo 2023 01 18 17 06 16

Kim “Çerkes Mızıkası Çalma Eğitimi” (1973), “Çerkes Dans Melodileri” (1987), “Dans Melodilerinin Düzenlemeleri” (2004), müzik koleksiyonlarının yazarıdır.

Kim Tletseruk’un Çerkes enstrümantal ezgileri tüm Kuzey Kafkasya cumhuriyetlerinden müzisyenler tarafından icra ediliyor. Kim Tletseruk’un eserleri ve malzemeleri (20’den fazla parça) Ulusal Müze fonlarında saklanıyor. Bunlar arasında, başarılı müzisyenin hayatının farklı yıllarında çok yönlü yeteneğine ilişkin belgeler, fotoğraflar, basılı yayınlar, plaklar, müzik aletleri yer alıyor.

Adıge Cumhuriyeti Tahtamıkuay Bölgesi Televizyonu’nun 5 yıl önce Tletseruk Kim anısına Çerkesçe hazırladığı belgesel :

Kaynak : Adıge Cumhuriyeti Ulusal Müzesi, Sovetskaya Adygea Gazetesi, GTRK Adygea, TMT

Son Makaleler

spot_imgspot_img

İlgili Makaleler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img