Rusya Adalet Bakanlığı, İbrahim Yağan’ı “yabancı ajan” ilan etti

Rusya Adalet Bakanlığı, “yabancı ajanlar” siciline Kabardey-Balkar’dan bir aktivist, halk hareketi “Xase” başkanı İbrahim Yağan’ı dahil etti.

Rusya Federasyonu Adalet Bakanlığı web sitesinde İbrahim Yağan için “Yabancı kaynaklardan destek aldı ve Rusya Federasyonu mevzuatının ihlal edilmesi ve devlet otoritesine karşı mücadele çağrısında bulundu. Ayrıca, sonuçları Rusya Federasyonu’nun toprak bütünlüğünün ihlaline yol açabilecek eylemleri içeren çağrılarda bulundu ” denildi. Şu anda İbrahim Yağan’ın Rusya dışında yaşadığı belirtiliyor.

Geçen Kasım ayında İbrahim Yağan, Çerkeslere hitaben youtube kanalından yayınladığı videoda Rus işgaline direnmek ve bağımsızlık mücadelesi için Ukrayna Silahlı Kuvvetlerine katılmaya çağırdı. Yağan konuşmasında, “halkın kendi kaderini tayin etme hakkından” bahsetti ve bunu Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in iktidardan uzaklaştırılmasıyla birlikte “Çerkeslerin, Çeçenlerin, Buryatların, Rusların ortak görevi” olarak nitelendirdi.

Haziran ayında, Kabardey-Balkarya Cumhuriyeti Soruşturma Komitesi Müdürlüğü, alenen terörizmi meşrulaştırma suçlamasıyla İbrahim Yağan’a karşı bir ceza davası açtı.

Kaynak : Кавказ.Реалии

Son Makaleler

spot_imgspot_img

İlgili Makaleler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img