Tiflis Gürcistan’ın AB adaylık statüsünü kutluyor

Tiflis, Gürcistan’a AB adaylık statüsünün verilmesini kutluyor. Başbakan Irakli Garibashvili önceki gün herkesi bu tarihi olayı kutlamaya davet etti. Etkinlik başlamadan önce Gürcü Rüyası’nın bazı üyeleri muhalefet temsilcilerini de beklediklerini ifade etti:

“Kimin vicdanı varsa, kim bu süreçte yer almak istiyorsa, onları bekliyoruz. Muhalefeti çalışma gruplarında bekliyoruz ve özellikle şimdi biz kazandık, Gürcü halkı kazandı ve hak ederek aday statüsünü aldık, gelsinler ve kutlasınlar. Sorun değil… Muhalefetin veya ayrı bir platformunun üyesiyseniz ne olmuş yani, şu an bunların önemi yok “. şeklinde konuştu.

Daha önce Gürcü Rüyası Partisi Başkanı, Irakli Kobakhidze’ye göre devletin aday statüsü kazanmasını engelleyen “radikal muhalefetin” ve Gürcistan Cumhurbaşkanı’nın “festival etkinliğinde yapacak bir şeyleri olmadığını” belirtilmişti

Ancak Cumhurbaşkanı Salome Zurabişvili kutlama etkinliğe katıldı.

Zurabishvili burada yaptığı konuşmada: “Bu Avrupa yolunda atılmış çok önemli bir adımdır ve tüm Gürcistan’ı, burada bulunan insanları, kim olurlarsa olsunlar, hangi tarafta yer alırlarsa alsınlar kutluyorum. Bugün mutlu olan bölge halklarını, Abhazya ve Güney Osetya’daki vatandaşlarımızı da kutluyorum. Bu büyük bir bayram ve herkesin burada bir arada olmasından dolayı çok mutluyum,” şeklinde konuşurken, izleyicilerin bir kısmı Cumhurbaşkanına karşı “git buradan” sloganları attı.

Kutlama etkinliği Başbakan Irakli Garibashvili’nin konuşmasıyla başladı.

Garibashvili’nin konuşması: “Adaylık statüsü kazanmanızdan ve bu tarihi olaydan dolayı sizi kutluyorum.

Bu tarihi zafer sizlere, yenilmez, gururlu ve özgürlüğüne düşkün halkımıza aittir. Birlikte mücadele ettik, çok çalıştık ve kazandık, yetkililer ve halk olarak AB adaylık statüsünü hak ettik… Bu yol kolay değildi, birçok sınavdan geçtik, bu yolda birçok zorluk vardı ama onurlu bir şekilde geçtik… Dış ve iç düşmanlarımızı, ülkemize adaylık statüsü verilmesine karşı mücadele eden güçleri yendik. Ana tehdit olan savaş ve sefaletin de önüne geçtik. Barışı muhafaza ettik, halkımızı ve ülkemizi koruduk, devletimizin egemenliğini ve bağımsızlığını güçlendirdik. 14 Aralık ve bugün, Gürcistan tarihine gururlu ve değerli bir ulusun zafer günleri olarak geçecektir”.

Kaynak: ekokavkaza.com

Son Makaleler

spot_imgspot_img

İlgili Makaleler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img