Dünya Çay Günü’nde Adıgey’de Çayın nasıl yetiştirildiğini anlatıyoruz

Dünyanın en eski çay fidanı kaç yaşındadır?

Peki Adıgeyde?

Bu subtropikal mahsul bölgemizde ne kadar zaman önce yetiştirilmeye başlandı? Siyah çay ile Yeşil çay arasındaki fark nedir? Sovetskaya Adygeya Uluslararası Çay Günü arifesinde bu ve diğer soruların yanıtlarını aradı.

Screenshot 20231215 2225082
Fotoğraf : Olga Efimova

Adıge Çayı Adıgey Cumhuriyetinin markalarından biridir. Onun tarlaları farklıydı. Bunlar, Soçi’deki düzgün sıralı bitkiler, devasa teraslı Çin labirentleri ya da Hint tepelerini süsleyen sürekli çay desenleri gibi değil. Adige çayı, Maykop’un güney eteklerinde küçük alanlar dağılmış, yalnızca 6 hektarlık çay fidanlıklarından oluşmuştur.Tula köylerinin ormanlarında, kuzu sürülerine benzer şekilde kesilmiş kıvırcık çalıların bulunduğu pitoresk yeşil çayırlar gizlidir.Novosvobodnaya ve Dağıstanskaya köyleri, neredeyse yüz yıl önce bir deney olarak küçük deney alanları olarak kurulmuşlardı.

– Çay Adıgey’de 1938 yılında ortaya çıktı. İlk dikimler akademisyen Nikolai Ivanovich Vavilov tarafından yapıldı (bununla alakalı portre bulunmaktadır. – Editörün notu).

Ürünü Adıgey’e adapte etmeye yönelik ikinci girişim ise Makharadze (şimdiki adıyla Ozurgeti) kasabasındaki All-Union Çay ve Subtropikal Bitkiler Araştırma Enstitüsü’nden Gürcü ıslahçılar tarafından yapıldı.” diyor Rusya Bilimler Akademisi Subtropikal Bilim Merkezi Adıgey Şubesi Daimi Müdürü Eduard Pchikhachev.

Screenshot 20231215 2236582
Fotoğraf Olga Efimova

Ona göre, Maikop bölgesindeki dağ tepelerinin güneşle ısınan güney yamaçlarında bu küçük tarlaları kuranlar bilim adamlarıydı.

Yerel koşullarda farklı çay çeşitlerinin büyümesini ve durumunu izlediler, seleksiyon yaptılar ve bilimsel makaleler yazdılar. Ancak 90’lı yıllarda, SSCB’nin çöküşünden sonra tüm faaliyetler askıya alındı ve plantasyonlar terk edildi.

Adıge çayı, Adıgey Cumhuriyeti’nin kurulmasından sonra ikinci bir hayat buldu. Genç oluşumun liderliği bu yönde bir umut gördü ve Sochinskoe çiçekçilik ve subtropikal ürünler STK’sının Adıgey destek merkezini restore etmesi için genç bir uzman olan Eduard Pchikhachev’i görevlendirdi.

Üniversiteden sonra çay hakkında biraz teorik bilgim vardı (KBGU, Nalçik.). Ama o güne kadar, dürüst olmak gerekirse, Adıgey’de yetişebileceğini bile bilmiyordum. Bu yüzden ilk başta bu konuda pek bir şey bilmiyordum. Her şeyi kendim incelemek, çok fazla literatür okumak zorunda kaldım,” diye hatırlıyor Eduard Pchikhachev.

Ancak aynı zamanda, o zamana kadar yaklaşık beş yıldır çalışmayan çiftliği de restore etmemiz gerekiyordu. Çay neredeyse hiç bakım görmediğinden kaybolmuştu. Sadece kök kısımları toprak üstünde kalmıştı. Bu yüzden 250 hektarlık ormanlık alanda oraya buraya dağılmış tarlaları bulmak bile zordu.

Eski ekibi bir araya getirdik. Anfisa İlyiniçna Kategova burada çay yetiştirme ekibinin sorumlusu olarak çalışıyordu.

Bir bilim insanı, bir profesyonel – tüm çay bitkilerinin nerede olduğunu biliyordu. Onları değerlendirdik ve çayın restore edilebileceğini fark ettik. Neyse ki oldukça plastik bir ürün. Toprak üstü kısmı ölmüş olsa bile kök sistemi birkaç yıl canlı kalabiliyor. Tarlaları temizledik, diskleme ve ekim yaptık, gübre uyguladık ve çayımız yavaş yavaş yükselmeye başladı, – diye hatırlıyor Eduard Kimovich. – Bu filizlerin yanına bir kum tanesinden daha ince mandallar yerleştirdik. Tsvetochnoe köyündeki üç hektarlık yaprak çayı bu şekilde restore ettik.

Bu plantasyonun içinden geçiyoruz.

Buraya ulaşmanın en kolay yolu bu, bir orman çakıl yolu boyunca altı kilometre ilerlemek gerekiyor.

Sol taraftaki yamaçta, çimle kaplı, yaprakları dökülmeyen cilalı çalılar koyu renkte.

Şaşırtıcı, dışarıda Aralık ortası ve çay tam çiçek açmış durumda! Bazı dallarda tek tek tomurcuklar varken, diğerleri neredeyse tamamen beyaz çiçeklerle kaplı.

Çay çiçekleri bahar ağaçları gibi kokuyor ve taze demin tonunu hala duyabiliyorsunuz. Çay burada Ekim ayından ilk dona kadar çiçek açıyor.

Çayımız coğrafi konum ve iklim koşulları açısından dünyanın en kuzeyinde yer almaktadır. Aynı zamanda Rusya’nın en yüksek rakımlı çayı unvanına da sahiptir. Altı hektarlık yaprak toplama alanının (ürün veren – Editörün notu) yarısından biraz fazlasına, 3,3 hektara sahibiz” diye açıklıyor.

Her yıl buradaki ekim alanlarını en azından biraz artırmaya çalışıyorlar. Bazen bir hektar, hatta bazen metrekare. Sonuçta, Subtropikal Bitkiler Bilim Merkezi’nin şubesi bir bütçe kuruluşu ve endüstriyel üretimle ilgili değil.

Screenshot 20231215 2300272
Fotoğraf : Olga Efimova

– Bir hektar çay dikmek yaklaşık 33 milyon rubleye mal oluyor” diye açıklıyor Eduard Pchikhachev. – Ayrıca bitkiler ilk hasatlarını verene kadar sekiz yıl boyunca onlara bakmak zorundasınız. Bir hektarın bakım çalışmaları her yıl yaklaşık 400 bine mal oluyor. Endüstriyel bir plantasyona dönüşmeyi planlamıyoruz. Ama her yıl bir şeyler ekmeye çalışıyoruz. Gelecek yıl yaklaşık 1.2 bin çalı dikmeyi planlıyoruz. Uygun fideler çoktan kesildi ve Soçi fidanlığına verildi. Tohumdan da yetiştirmek mümkün ama biz fideleri kullanmaya karar verdik – onları yeni bir yerel çay çeşidi üretmek için kullanmak istiyoruz.

Dayanıklı iki çeşit

Araştırma merkezinin Adıgey şubesinde şu anda iki çeşit çay yetiştiriliyor. Bunlardan biri “Adıge” olarak adlandırılan yerel bir çeşit.

Dikim alanlarının geri kalanında Çin çay çeşidi “Kimin” popülasyonu bulunuyor. Bu, yüksek dağlarda dona karşı dayanıklı bir çeşittir ve burada yetiştirilmeye çalışılanlar arasında hayatta kalan tek çeşittir.

Eskiden Krasnodar, Gürcü ve Hint çeşitlerini ekerdik” diyor Eduard Pchikhachev. – Ancak buradaki iklim koşullarına dayanamadılar. “Riskli” bir subtropik bölgemiz var. Aynı anda hem sıcak hem de nemli olduğunda çay için iyidir. Yağmur yağar, sonra güneş açar ve sonra tekrar yağmur yağar. Ancak bizim çeşitlerimiz olan Adige ve Çin çeşidi kar altında -25°C’ye kadar dayanabilir.

Eduard Pchikhachev’e göre burada hasat edilen her çay yaprağı eşsizdir. Adıge çayı da birinci sınıf bir lezzete sahip.

– 2010 yılından bu yana çayımız uluslararası yarışmalarda lezzet ve teknik özellikler açısından birincilikler almıştır. Çeşitli diplomalar ve altın madalyalar kazandı. Zincir mağazalara ürün tedarik etmemiz ve yurt dışına göndermemiz için teklifler aldık. Ancak tüm bunlar büyük hacimli üretim gerektiriyor. Ve hala bilimsel üretimimiz var. Sonuçta gerçekten elit bir ürün olduğu ortaya çıkıyor. Ağırlıklı olarak depodan satış yapıyoruz. Yerel küçük dükkanlar da bizden çay alıyor” diyor.

IMG 20231215 231524 202
Fotoğraf : Olga Efimova

Üretim özellikleri

Adigey, mevsime bağlı olarak yılda bir buçuk ila iki ton arasında çay üretmektedir. Hem yeşil hem de siyah çay üretilmektedir. Her iki tür de aynı bitkiden yapılabilir. Sadece hammadde işleme teknolojileri farklıdır. Çay yaprağının koyu tonu ve zengin ekşi tadı fermantasyon (oksidasyon) süreci ile verilir.

– Akşam hasat edilen yaprağı özel raflarda solduruyoruz. Sabah, hücre suyunu sıkmak için bir silindirde döndürüyoruz. Fermantasyon bu şekilde gerçekleşiyor. Sonra kurutuyoruz, böylece siyah çay elde ediyorsunuz. Ve iki saat boyunca yeşilin hemen 180 ila 250 derece sıcaklıkta buharla işlenmesi gerekiyor. Ama bir gün içinde tamamen hazır oluyor. Hem kırmızı hem de sarı yapabilirsiniz. Ama biz sadece siyah ve yeşil üretiyoruz” diye açıklıyor Eduard Kimovich.

Şu anda merkezin şubesinde 37 kişi çalışıyor. On dört çalışan doğrudan plantasyonlarda bakım ve hasat işlerinde istihdam ediliyor. Bunların çoğu Maykop bölgesi sakinleri. Burada işçi hanedanları bile oluşmuş. Bazılarının burada çalışan yaşlı akrabaları var. Yani ekip büyük bir aile gibi.

– Aramızda 20 yılı aşkın süredir, hatta 30 yılı aşkın süredir çalışan insanlar var.

Gençler de geliyor. Onları tutmaya çalışıyoruz. Bizden sonra kim gelecek diye şimdiden düşünüyoruz. Bu kadar emekle yeniden yaratılan şeyin kaybolmasını istemiyoruz. Çay benim için bir çocuk gibi. Onu 33 yıldır besliyorum. Doğum günüm bile tesadüfen çiçekçilik ve subtropikal ürünler üzerine çalışan “Sochinskoe” adlı STK’nın Adıgey’de kurulduğu güne denk geliyor. Sanırım bu da bir işaret” diye gülümsüyor Edvard Kimovich

Turizm beklentileri

Çay uzun ömürlü bir bitkidir. Çin ve Japonya dünyanın en eski çay fidanlarına sahiptir.

Bazıları yaklaşık bin yaşındadır. – Çinli meslektaşlarım bir keresinde gelip bana bin yıldan daha yaşlı bir ağaçları olduğunu söylediler. Ondan bir bardak çay binlerce dolara mal oluyor” dediler.

Onlara böyle bir ikram getirip getirmediklerini merak ettik

Hayır, – diye gülüyor Eduard Kimovich. – Ama 75 yıllık çalılardan çay getirdiler. Fakat bu plantasyonda 1938 yılında dikilmiş çalılarımız da var. Bu çok uzun süre yaşayabilen bir bitki, şimşir ağacıyla karşılaştırılabilir. Her 20 yılda bir çalı gençleştirilmelidir. Örneğin ağır budama yapılmalı. Böylece bir yıl içinde tekrar hasat edilebilir.

– İnsanların bizden özel turlar istemesi ve sadece fotoğraf çekmek istemesi alışılmadık bir durum değil. Bu nedenle geziler düzenlemeye karar verdik. Daha bir hafta önce, Adıgey ve Krasnodar bölgesinden yaklaşık iki düzine rehber bir tanışma gezisi için bize geldi. İşbirliği yapacağız. Turistlere gösterecek çok şey var. Hem plantasyonlarda hem de subtropikal kültürler müzesinde. Bizim de eğitimli bir rehberimiz ve bilimsel sekreterim var ” diyerek yakın dönem planlarını paylaşıyor Edvard Kimovich.

Tarlalarda ilk bakım çalışmaları ilkbaharın başlarında kalıp budamayla başlayacak. Bunu gübreleme izleyecek, bitkilerin azota ihtiyacı var.

İlk yaprak hasadı genellikle Mayıs ayında başlar. Sezon boyunca, uygun hava koşulları altında, burada toplam 3-4 toplama gerçekleştirilir.

Bu arada çayın sakin bir iklimi olduğunu söyleyebiliriz çiçeklerin, dağ sisinin ve yağmurların mevsimi.

15 Aralık Uluslararası Çay Günü.

Bu tarih 2004 yılında Mumbai’de düzenlenen Dünya Kamu Forumu sırasında belirlenmiştir ve tesadüfen seçilmemiştir. Dünya Çay İşçileri Hakları Bildirgesi 1773 yılında bu günde kabul edilmiştir.

Günümüzde çay yetiştiren veya bu popüler içecekle ilişkili olan herkes için resmi bir profesyonel tatil günüdür.

Elena YUSEF

Yazı orijinali : https://telegra.ph/Napitok-s-istoriej-V-Mezhdunarodnyj-den-chaya-rasskazyvaem-kak-v-Adygee-vyrashchivayut-samyj-severnyj-chaj-v-mire-12-15

Son Makaleler

spot_imgspot_img

İlgili Makaleler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img