“TERZİLİKTEN SANATA STAŞ YURİ”

Adıge Cumhuriyeti’nin ve tüm dünya Adıgelerinin değerli sanatçısı moda tasarımcısı Staş Yuri 1931 yılında Ğobokuay köyünde doğmuş. Çocuk yaşta ailesi ile birlikte Sibirya’ya sürgüne gönderilmiş.

İkinci dünya savaşı öncesi Sibirya’dan Gürcüstan’a dönmelerine izin verilmiş.

Daha sonra Abhazya’nın Oçamçıra kentine yerleşmışler. Savaşta Almanlardan kaçıp buraya sığınmış olan iki Polanya yahudisinden dikiş öğrenmiş.

Sıradan bir terzi iken üst düzey bir parti görevlisinin eşine diktiği kıyafetle ünlenmiş. Adıge diline duyduğu hasreti Adıge radyosunu dinleyerek gideriyormuş.

1968 yılında 37 yaşında iken Adıgey’e dönebilmiş.

Kendisi ile yapılan bir söyleşide ” Moda tasarımcıları daha çok kazanmak için işlerini yaparlar.Benim amacım ise diktiğim kıyafetler yoluyla Adıge halkını dünya toplumlarına tanıtmak olmüştur.”- diyor.

Söylediğini de gerçekleştiriyor, eski çağlardan günümüze halkımızın kullandığı kıyafetleri tasarlıyor, dikiyor.

Her bir kıyafetine bir düşünce bir mesaj yüklüyor. Çalışmalarını yaptığı küçük apartman dairesinde aile fertleri ile birlikte diktiği kıyafetler ve giydirdiği mankenler arasında uzunca bir süre yaşamak durumunda kalıyor.

Doğu Halkları Müzesi Kuzey Kafkasya Şubesi müdürü Kuşu Nafiset ona müzede bir oda tahsis ediyor ve o günden beri eserlerini burada sergiliyor.

Kuzey Kafkasya’nın butün şehirlerinde, Moskova’da dört kez, Amerika,Almanya, Türkiye, Suriye ve Ürdunde eserlerini sergiliyor.

90 yaşını geçmiş olan sanatçının son isteği Mıyekuape’de eserlerinin daimi sergilenebileceği özel bir müzesinin olması.

Staş Yuri’nin eserleri arasında Sind kralı Gekatey, eşi Tırgatavo ve Amazonlar için tasarladığı kıyafetler de özel bir yer tutuyor.

Resimlerde bu eserlerini görebileceksiniz. Çerkes halkını dünya toplumlarına kıyafet yoluyla tanıtmak için bir ömür harcayan değerli sanatçımız Staş Yuri’ye her Çerkesin bir teşekkür borcu olduğunu düşünüyorum.

İbrahim Çetao

Kaynak :Lıperit Perenuko

Son Makaleler

spot_imgspot_img

İlgili Makaleler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img