Kabardey-Balkarya’da Herson’dan gelen mültecilerin toplu yerleştirilmesi planlanıyor

Rusya Federasyonu’nun emlak satın almaları için konut sertifikaları tahsis ettiği Kabardey-Balkarya Cumhuriyeti’nde Herson bölgesinden gelen mültecilerin toplu bir şekilde yerleştirilmesi planlanıyor.

Emlak fiyatlarında artışa yol açması beklenen bu çalışmanın şimdiden etkilerinin baş gösterdiği belirtiliyor.

Mülteciler Çerkes köylerinde gayrimenkul satın almaya başladılar, bazı ev arsalarının büyüklüğü 1 hektara kadar ulaşıyor.

Geçmişte Suriye Çerkeslerinden gelen insanların yerleştirilmesiyle ilgili sorun ortaya çıktığında, Rusya Federasyonu tarafından temsil edilen devletin Çerkes soydaşlarının anavatanlarına dönüşünü engellemek için elinden gelen her şeyi yaptığı gözlemlenirken, zorluklara rağmen yine de anavatanlarına dönmeyi başaranlara, faaliyet göstermeyen Terek sanatoryumunda ürkütücü yaşam koşulları içerisinde, ısıtmanın ve sıcak suyun olmadığı, her yerden çatıların aktığı bir yerde yaşamak zorunda bırakılmışlardı.


Ancak Herson’dan gelen mülteciler, Nalçik’in Dolinsk tatil bölgesinde bulunan bakımı yapılmış ve faaliyet gösteren çocuk sanatoryumu Raduga’ya yerleştirildiler.

Kamuoyunda Suriye’den gelen Çerkeslerin zamanında gönderdikleri Terek sanatoryumuna neden Herson’dan gelen mültecilerinin yerleştirilmediği ile ilgili bir tepki de oluşmuş durumda.

Çerkeslerin ülkelerine geri dönebilmesi için çalışan ve sosyal yardım toplayan, ihtiyaç duyduklarını toparlayan ve bu sorunu duyurmaya çalışanlar ise sadece duyarlı vatandaşlar ve Çerkes aktivistleri idi.

Son Makaleler

spot_imgspot_img

İlgili Makaleler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img