Tarihçi Asker Haşirov’a yönelik tehdit mesajları tepki çekiyor

Çerkes (Adıge) Tarih ve Coğrafya Derneği başkanı tarihçi ve yazar Asker Haşirov’a yönelik tehdit mesajları Çerkes toplumunda tepkiye neden oldu.

Çerkes etnik kökeninin tarihsel kültürü ve tarihi coğrafyası hakkında objektif bilimsel araştırmalarını kamuoyu ile paylaşan tarihçi ve yazar Asker Haşirov, son dönemde ortaya çıkan ‘Efsanevi Karaçay At Irkı’ iddialarını tarihsel veriler ışığında incelediği ve YouTube kanalında yayınladığı video sonrasında tehdit mesajları almaya başladı.

Asker Haşirov’un ‘Efsanevi Karaçay at ırkı hakkında başka bir yalan.’ isimli yayınladığı video.

Aşırı Karaçay milliyetçisi grupların hedefinde olan Asker Haşirov’a yönelik son tehdit mesajı Moskova merkezli ‘Karaçay At Irkı Federasyonu’ndan geldi.

Ramazan Berdiyev’in başkanı olduğu ‘Karaçay At Irkı Federasyonu’ yayınladığı mesajda Asker Haşirov’un Karaçay halkına iftira attığını ve saygıya değer birisi olmadığı ifade edilirken, yoğun istek sonucu açıklama yapmak zorunda kaldıkları belirtildi.

Asker Haşirov’un hedef gösterildiği açıklamada ” Sapkınlığınıza bilimsel argümanlar ve kanıtlarla cevap vereceğiz! Bekle geveze ! Ama bir kez daha Karaçay halkını ilgilendiren belirli konularla uğraşan insanlarımızı veya uzmanlarımızı rencide ederseniz, o zaman Kafkasya’da olması gerektiği gibi yüz yüze cevap vereceksiniz! Sizin kim olduğunuzu ve yerinizin nerede olduğunu açıkça açıklayacağız! ” ifadeleri dikkat çekti.

WhatsApp Image 2022 01 08 at 14.05.48

Yoğun tehdit mesajları sonrasında sosyal medyada birçok Çerkes, Asker Haşirov’a yönelik desteklerini belirterek tepki gösterdiler. Farklı tepkiler arasında öne çıkan görüş bilimsel tartışmaların tarihsel belgelerle desteklenmesi gerekirken muhataplarını tehdit etmenin kabul edilemeyeceği yönünde gelişti.

Tarihçilere yönelik ilk tehdit değil

Daha önce de Balkar aktivist Hadis Tetuyev, Kanjal Savaşı : Yüzyıllara Bakış kitabının yazarı Viktor Kotlyarov’u hedef gösteren hakaret içerikli mesajı sonrasında açılan davayı kaybetmiş ve para cezasına çarptırılmıştı.

Ebob4CuX0AA u9w

Asker Haşirov kimdir ?

Asker Haşirov, seçkin bir Çerkes tarihçi, bilim adamı, “Elbrus’a Öncü Tırmanış: Gerçekler ve Kurgu” (800 sayfa) kitabının ve bir dizi tarihi çalışmada imzası bulunan bir yazarıdır.

Asker Haşirov’un analitik zekası ve tarihsel dakikliği, özellikle Stavropol Bölgesi, Kabardey-Balkar, Moskova ve Rusya Federasyonu’nun diğer bölgelerdeki bilimsel çevrelerce de bilinmektedir.

Asker Haşirov’un önemli bir diğer özelliği de, özellikle YouTube kanalı ve diğer sosyal ağlardaki yayınlar aracılığıyla medyada tarihe yönelik ilgiyi artırmak için bilgiyi iletmeye yönelik modern bir yaklaşıma sahip olmasıdır.

4 Eylül 2021 tarihinde Nalçik’te açılan “Çerkes (Adige) Tarih ve Coğrafya Derneği” başkanı olan Haşirov, derneğin temel amacının Çerkes kültürünü yaygınlaştırmak, Çerkes etnosunun tarihi, kültürü ve tarihi coğrafyası hakkında nesnel bilimsel gerçekleri halka sunmak olduğunu belirtti.

Dernek Gürcistan devlet arşivlerinde Rus-Kafkas savaşına ilişkin belgeleri de inceleyecek. Asker Haşirov konuyla ilgili yaptığı açıklamada ‘ Bu savaş hakkındaki bilgileri, çeşitli imalar olmadan gerçeklere, bilimsel bilgilere dayanarak genişletmek istiyoruz ‘ demişti.

Ğuaze

Son Makaleler

spot_imgspot_img

İlgili Makaleler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img