Sokurov, Çeçenya’dan ölüm tehtidleri aldığını söyledi

Film yönetmeni Alexander Sokurov, İnsan Hakları Konseyi’nde Rusya Devlet Başkanı Putin ile yaptığı görüşmede yaşanan tartışma nedeniylen özür diledi. Film yönetmeni ayrıca arkadaşlarından hayatına yönelik tehditler ile ilgili uyarılar aldığını söyledi.

Ramzan Kadırov’un teşvikiyle, Çeçenya’da Kuzey Kafkasya sakinleri arasındaki ayrılıkçı duygularla ilgili yaptığı açıklama nedeniyle Alexander Sokurov’a yönelik bir eleştiri dalgasının ortaya çıktı.

Ramzan Kadırov, Alexander Sokurov’un aşırılıkçılık önerisini kontrol etmeye çağırdı. Alexander Sokurov, Çeçenya temsilcilerinin diyaloga meyilli olmadığını ve “siyasi tartışmanın” yerine tehdit etmeyi tercih ettiklerini söyledi.

9 Aralık’ta Başkan Vladimir Putin, Alexander Sokurov’un sözlerine ve Çeçen-İnguş sınır anlaşmasını protesto eden kişileri serbest bırakma önerisine sert tepki göstermişti. Alexander Sokurov, tartışmayı “Cumhurbaşkanı ile ciddi bir tartışma” olarak nitelendirdi.

Alexander Sokurov, Mart 2016’da Grozni’de gerçekleşen “İşkence Karşıtı Komite” STK’sının başkanı Igor Kalyapin’e yönelik saldırıyı hatırlatarak ‘Arkadaşlarım beni Çeçenya’dan gelen saldırgan açıklamalar hakkında bilgilendiriyor ve hayatımın tehlikede olduğu konusunda da uyarıyorlar. Bu tehlikenin bertaraf edilmesi ancak devlet başkanı Putin’in bunu önlenmesiyle mümkün olabilir’ dedi.

Kaynak : Kavkaz-Uzel

Çeviri : Ğuaze

Son Makaleler

spot_imgspot_img

İlgili Makaleler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img