18 Aralık-Nalçik’te DÇB İcra Komitesi toplantısı düzenlendi.

18 Aralık tarihinde Kabardey-Balkarya Cumhuriyeti başkenti Nalçik’te Dünya Çerkes Derneği İcra Komitesi toplantısı düzenlendi. Toplantıya DÇB üye derneklerin temsilcileri katıldı: Adıgey, Karaçay-Çerkesya, Kabardey-Balkarya, Kuzey Osetya-Alanya Cumhuriyetleri, Stavropol ve Krasnodar bölgelerinin “Adıge Xase” temsilcileri yanı sıra Türkiye ve Almanya’daki üye STK temsilcileri katıldı. Uzak bağlantı ile İsrail Adıge Xase temsilcisi Zuher Thawkho da toplantıya katıldı.

Toplantı, Kabardey-Balkarya Cumhuriyeti İdari Başkanı Muhamed Kodzokov, Kabardey-Balkarya Cumhuriyeti İç Politika Dairesi Başkanı ve Devlet Bakan Vekili Aslan Hasanov, Kabardey-Balkarya Cumhuriyeti Sivil Toplum Kuruluşları ile İşbirliği daire başkanı Anzor Kuraşinov, Kabardey-Balkarya Cumhuriyeti Devlet Başkanı Danışmanı Artem Kajayev’in katılımıyla genişletilmiş bir formatta yapıldı.

DÇB Başkanı Hauti Sokhrokov’un başkanlığını yaptığı toplantıda pandemi koşullarına rağmen toplantıya katıldıkları için tüm temsilcilere teşekkür etti. Toplantıda Dünya Çerkes Birliği İcra Komitesi’nin 2022-2024 yıllarına ilişkin çalışma planı gündem maddesi olarak ele alındı.

Adıge Cumhuriyeti “Adıge Xase-Çerkes Parlamentosu” başkanı Tlemeşok Ramazan, Avrupa Çerkes Dernekleri Federasyonu Başkanı Zati Sönmez, Karaçay-Çerkesya Cumhuriyeti ”Adıge Xase – Çerkes Halkının Hak ve Çıkarlarının Korunması” başkanı Ali Aslanov, ”Kıyıboyu Şapsığ-Adıge Xase” başkanı Çaçıhu Mecid, Stavropol “Çerkes Kültür Merkezi” başkanı Yuriy Şebzuhov, tüm katılımcılara son bir yılda gerçekleştirdikleri etkinlikler ve başarıyla sonuçlanan projelerden bahsederek kısa vadedeki eylem planlarını da paylaştılar.

Temsilciler Adıge Xase’nin devlet yetkilileriyle her konuda etkileşim içerisinde olduklarını ve bu olmadan söz konusu hedeflere ulaşmanın mümkün olmadığını belirttiler.

Toplantıda 6 komitenin çalışması yönünde karar alındı. Bu komitler : Devlet yetkilileri ve uluslararası kuruluşlarla etkileşim ; Rusya ve yurtdışı Çerkes (Adıge) kamu kuruluşlarının faaliyetlerini koordine etmek, diğer ulusal ve dini kuruluşlarla ilişkileri koordine etmek; yurttaşların tarihi vatanlarına geri dönüşü; anadil, eğitim ve bilimsel faaliyetlerin geliştirilmesi ; kültür ve medya; gençlik işleri, spor ve turizm. İlgili komiteler faaliyetlerini 2024 yılına kadar sürdürecek.

Arfan Barsik ve Murat Tabishev, Rusya’daki üniversitelerde yurtdışından gelen Çerkes gençlerine verilen eğitim ve yurtdışındaki yurttaşlara yönelik düzenlenen anadil ve Rusça dil kursları hakkında bilgiler verdiler.

Aminat Şogenova, Moskova ‘Skolkovo’ Yönetim Okulu’nun katkılarıyla ve Rospatriotsantra’nın mali desteğiyle düzenlenen Başkanlık Hibe Fonu’nun «Sosyal Değişim Liderleri» eğitim programına katılım ve izlenimlerini paylaştı.

DÇB İcra Komitesi Üyesi, KAFFED (Türkiye) Temsilcisi Yavuz Bekir, Kafkas Dernekleri Federasyonu olağan genel kurulu hakkında konuştu. Seçim sonuçlarına göre KAFFED’in yeni başkanı Ümit Dinçer (Şogen) oldu. Temsilci, yeni liderin örgütü yeterince temsil edeceği, Türkiye’deki Adıge diasporası arasında dili, kültürü ve Adıge Xabze’yi korumaya yönelik çalışmalarına devam edeceği ümidini taşıdığını ifade etti.

Toplantıda ayrıca pandemi şartlarında, DÇB’nin bir parçası olan STK’ların uzaktan çalışma koşulları yaratma konusuna da değinildi.

Toplantı, DÇB Yaşlılar Konseyi’ni ve tüzüğünü onayladı ve DÇB faaliyetleri ile ilgili diğer konular da ele alındı. Özetle, Hauti Sokhrokov tartışılan konular hakkında bir dizi talimat verdi ve temsilcileri ortak, verimli çalışma ve görevlerin çözümünde birlikte çalışmayı hedeflediklerini ifade etti.

IMG 20211219 WA0040
IMG 20211219 WA0037
20211218 112635 resized

Kaynak : Dünya Çerkes Birliği ( DÇB )

Çeviri : Ğuaze

Son Makaleler

spot_imgspot_img

İlgili Makaleler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img