Soçi’de konut talebinde ciddi artış!

Soçi’de konut talebinde ciddi artış!

Soçi gayrimenkulüne talep 8 ayda 1,5 kat arttı.

Böylece 2022 yılının aynı dönemine göre artış %53 oldu.

Soçi’de konut talebindeki artışa ilişkin veriler, 1 Eylül’de federal geliştirici Neometry’den uzmanlar tarafından Izvestia ile yapılan bir röportajda açıklandı.

Rusya Federasyonu sakinlerinin, taşınmak veya mevsimlik tatiller için kendi dairelerinde ve kiralık olarak bu bölgeden gayrimenkul satın aldıkları biliniyor.

Uzmanlara göre iç turizmin gelişmesi ve Soçi’ye turist akışının artması, Karadeniz tatil beldesinin yatırım için en cazip gayrimenkullere sahip konum statüsünü korumasına yol açıyor.

Soçi’de yerleşik olmayan vatandaşların yaptığı daire alımlarının payının %90’ın üzerinde olduğu ve bu eğilimin önümüzdeki yıllarda daha da yoğunlaşacağı kaydedildi.

Daha önce Soçi, ülkedeki konut fiyatlarının karşılanabilirliği konusunda anti-derecelendirmeye dahil edilmişti.

Nisan 2023’te Soçi’de 1 odalı bir daire satın almak için, ortalama ücret olan 50 bin ruble ve 159 aylık maaş yatırmak gerekiyor.

1 Haziran’da RBC bunu Avito-Nedvizhimost’un basın servisine dayandırdığı haberlerde Olimpiyat başkenti, Rusya Federasyonunda bulunan şehirler arasındaki yüksek konut maliyeti değerlendirilmesinde lider haline geldi.

Gayrimenkullerin anti-derecelendirmesinde Moskova 2. Krasnodar ise 3. sırada yer alıyor.

Kuban’ın bölgesel başkentinde yeni bir dairenin ortalama fiyatı 6 milyon ruble, ancak Krasnodar ikinci el konut için yaklaşık 4 milyon ruble ortalama fiyat talep ediliyor.

Kaynağa göre ortalama ücretler açısından en ucuz konutlar Tyumen, Chelyabinsk ve Krasnoyarsk’ta.

Tyumen, Krasnoyarsk ve Saratov birincil pazarda lider konumdadır.

Rusya’daki ortalama göstergelere göre yeniden hesaplarsanız, yerli tek odalı yeni bir binanın fiyatı 5 milyon ruble, ikincil piyasada aynı daire 3,7 milyon rubleye mal oluyor.

Son Makaleler

spot_imgspot_img

İlgili Makaleler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img