“Seferberlik Karşıtı Gösterilere Ceza Verilmemeli”

Kabardey-Balkar’daki insan hakları aktivistleri bölgedeki seferberliğin durdurulması ve savaş çağrısını protesto sırasında Nalçik’te gözaltına alınan kadınların yargılanmaması için yerel yetkililere talepte bulundu .

Talep başvurusunun yazarları ayrıca “tüm yetkililerin temsilcilerinin çocukları seferber edilenlerin listelerinde yer alıp almadığının kontrol edilmesini” talep ediyor.

Çağrıyı imzalayanların görüşüne göre, “Kabardey-Balkar’dan gelen savaş çağrısı, ulusal gen havuzunda ciddi ve onarılamaz kayıplara yol açabilir.”

Çağrı mektubu, Kabardey-Balkar Bölgesel İnsan Hakları Merkezi Başkanı Valery Hatajukov,

Siyasi Baskı Kurbanları Derneği Başkanı Marx Shamurzov,

Adıge Halk Dernekleri Koordinasyon Konseyi Başkanı Aslan Beşto,

Halk figürü Alik Şaşev,

İnsan hakları aktivisti Olga Begretova-Efendieva tarafından imzalandı.

Hatajukov’un Kavkaz.Realii web sitesine verdiği demece göre , diğer bazı cumhuriyetçi insan hakları örgütleri ve tanınmış kişilerin önümüzdeki günlerde bu çağrı metnini imzalaması bekleniyor.

Yetkililerin bu çağrıya tepkisinin ne olacağını söylemek benim için zor.

Bu mevcut durumu dile getirmek zorunda olduğumuzu düşünüyoruz.

Cumhuriyetin başkanı Kabardey-Balkar Anayasasının garantörüdür. Bu sorunlara dikkat etmesini ve gerekeni yapması gerektiğini düşünüyoruz” şeklinde konuşan Hatajukov, Nalçik’teki protestolarda hazır bulunduğunu ve yetkililerin temsilcileriyle bir toplantı düzenlendiğini de sözlerine ekledi.

İnsan hakları aktivistleri, protestoculara yönelik idari davalarda verilen para cezalarının kaldırılmasını talep ediyor.

Kaynak: https://www.kavkazr.com

Son Makaleler

spot_imgspot_img

İlgili Makaleler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img