Sakha Kongresi’nin Anayasa Mahkemeleri hakkında temyiz başvurusu

Sevgili Valentina Ivanovna, *


Bildiğiniz gibi, 22 Eylül’de, Devlet Duması’nda, Rusya Federasyonu mahkemelerinin başkanlarının, Başkan yardımcılarının ve hakimlerinin yetkilerinin sona erme prosedürünü temelde düzenleyen «Bazı Federal anayasa kanunlarında değişiklik yapılmasına dair» bir Anayasa Kanunu taslağı devlet dumasına sunuldu.

Bu anayasa yasası taslağı, 21 Ekim’de ilk okumada kabul edildi.


17 Kasım’da, halihazırda ikinci okumada Devlet Duması, aynı isim ve sicil numarasına sahip, ancak ilk versiyondan tamamen farklı olan bir yasa tasarısını kabul etti.

  1. maddede, tasarının özünü değiştiren yeni 3-6 paragraflarının olduğu ortaya çıktı:
  • 1 Ocak 2023’e kadar, kurucu birimlerin(cumhuriyetlerin) anayasal (tüzük) mahkemeleri kaldırılacak,
  • Bu federal anayasa yasasının yürürlüğe girdiği tarihten itibaren, ilk olarak, Rusya Federasyonu kurucu birimlerinin(cumhuriyetlerin) anayasal (yasal) mahkemeleri, yargılamalar için yeni davaları kabul etmeyecek ve ikinci olarak, yeni yargıçlar atanmayacak

Yani, 22 Eylül’de ilk okuma için bir yasa tasarısı sunulduysa da 17 Kasım’da ikinci okumada aslında başka bir yasa tasarısı ele alındı ve ülkenin Federal yapısının ilkelerini çiğnedi.

Ve bu taslak, hemen ertesi gün üçüncü okumada geniş bir tartışma yapılmadan kabul edildi.

Rusya Federasyonu’nun kurucu birimlerinin(cumhuriyetlerin) anayasa mahkemeleri, Rusya Federasyonu mevzuatının ana organı olan bölgesel düzeydeki mevzuatı denetlemek için oluşturuldular.

Ayrıca kurucu birimlerin (cumhuriyetlerin)anayasa mahkemeleri, federasyon ile bölgeler(cumhuriyetler) arasındaki olası anayasal ve hukuki çelişkileri çözmektedir.

Böylelikle, mevcudiyeti devletin federal temellerini güçlendiren, bölge-cumhuriyet anayasa mahkemelerinin ülkemiz federal yapısının ayaklarından biri olduğu gerçeği ortaya çıkıyor.

Kurucu birimlerin(cumhuriyetlerin) anayasa mahkemelerinin tasfiyesi Rusya’nın federal sistemine zarar veriyor ve ulusal güvenliğe tehdit oluşturuyor.


Rusya Federasyonu Başkanı V. Putin’in 26 Şubat’ta fiilen kurucu cumhuriyetlerin anayasa mahkemelerini savunmak için yaptığı açıklamada, “talep ettikleri yerde elbette faaliyet göstermeleri gerektiğini” söyledi.

Kabaca aynı şey Devlet Duma Komitesi başkanı P. Krasheninnikov tarafından söylendi: “Kurucu birimlerin(cumhuriyetlerin) anayasal ve yasal mahkemeleri, bu mahkemelerin çalışıp çalışmayacağına karar veren Federasyonun kurucu birimlerinin(cumhuriyetlerin) yetkisi altındadır.”

Tasarı şu anda Rusya Federasyonu Federasyon Konseyi tarafından değerlendiriliyor.

Devlet Duması yasama işleminde federalizm ilkesini ihlal ederse, Federal Meclis’teki bölgeler odası olan Federasyon Konseyi bu hatayı düzeltmelidir.


Sevgili Valentina Ivanovna, Devlet Dumasının üçüncü okumasında kabul edilen “Bazı Federal Anayasa Yasalarında Değişiklik Yapılması Hakkında” anayasa tasarısının 5. Maddesinin 3-6. Maddelerini kaldırmanızı talep ediyoruz.

Sakha Kongre Kurulu
28.11.2020

*Valentina Ivanovna Matviyenko, Rusya parlamentosunun üst kanadı Federasyon Konseyi’nin Başkanıdır

Ğuaze

Son Makaleler

spot_imgspot_img

İlgili Makaleler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img