Rusya Devlet Duması, Abhazya’nın Rusya’ya katılma olasılığını kabul etti

Devlet Duma Uluslararası İlişkiler Komitesi üyesi Maria Butina, “Moskova konuşuyor” radyo istasyonuna verdiği röportajda bunu belirtti.

«Bence bu oldukça muhtemel. Bu elbette halkın referandumda alacağı bir karar olacak. Anladığım kadarıyla şu anda bunun için tarihleri seçmekle ilgili bir durum söz konusu. Karar anlaşılabilir ve gerekçelidir, çünkü dünya artık dinamik olarak değişiyor ve birçok devlet, ruhen, gelenekte ve bölgesel bazda kendilerine yakın olan daha güçlü oyunculardan korunma arıyor. Elbette burada Rusya gündemini paylaşan en yakın komşularımızdan, özellikle aile değerlerine bağlılıktan, kültürel kodlarımıza ve Batılı ülkelere karşı muhalefetten, tek kutuplu bir dünya dayatmasından bahsediyoruz.»

Abhazya Parlamentosu Başkanı Valery Kvarchiya, Interfax’a verdiği röportajda, cumhuriyetin Rusya’ya katılmayı planlamadığını söyledi. Sözleriyle ilgili yorum yapan Butina, politikacıların bu konudaki bireysel görüşlerinin önemli olmadığını belirtti.

“Bana öyle geliyor ki, politikacıların bireysel açıklamalarına daha az tepki vermemiz gerekiyor. Referandum yapılmasına karar verilirse ve halk oy çokluğuyla lehte oy verirse, böyle bir karar alınır. Devletin bu konuda farklı görüşlere sahip olmasının doğru olduğunu düşünüyorum.”

Daha önce, Güney Osetya Devlet Başkanı Anatoly Bibilov, cumhuriyetin Rusya’nın bir parçası olma planlarını açıklamıştı. Ona göre bu birliktelik stratejik bir amaç ve cumhuriyetin hedefi. Muhtemelen ülkede cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ardından referandum yapılacak. 10 Nisan tarihi üzerinde duruluyor.

Bibilov, Güney Osetya’nın Rusya Federasyonu’na katılması ve Kuzey Osetya ile birleşmesi durumunda, tek bir Osetya-Alanya Cumhuriyeti olarak adlandırılabileceğini de sözlerine ekledi.

Kaynak : Говорит Москва – Govorit Moskva

Çeviri : Ğuaze

Son Makaleler

spot_imgspot_img
Error decoding the Instagram API json

İlgili Makaleler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img