Expatlarla birlikte göçmen işçiler de Rusya’yı terk ediyor

Bir yandan Batılı şirketlerin pazardan ayrılma kararı ie “beyaz yakalı” yabancıların sayısı azalmaya başlarken, diğer yanda rublenin değer kaybı ve yaptırımlarla daralan ekonomi Rusya’da göçmen iş gücü açığını da beraberinde getirdi. 

Western Union, Mastercard ve Visa’nın uyguladığı yaptırımların para transferini zorlaştırmasının göçmenlerin Rusya’yı terk etmesinde önemli rol oynadığı belirtiliyor. 

Vedomosti gazetesine bilgi veren Moskova Özbekistan diasporası temsilcisi Bahrom İsmailov, rublenin değer kaybetmesi nedeniyle de göçmenler için Rusya’da çalışmanın cazibesini yitirdiğini söyledi. 

Rusya’da iş dünyasının henüz çok fazla iş gücü açığı yaşanmadığı belirtilirken, taşımacılık, inşaat, konut hizmetleri, yeme içme, perakende ticaret gibi, GSYH’nin yüzde 10’unu oluşturan sektörlerin ise yabancı iş gücüne önemli ölçüde bağımlı olduğuna dikkat çekiliyor. 

Rocket Work şirketi genel müdürü Anastasiya Uskova, göçmen iş gücü açığının üretim verimliliğini düşürebileceğini öngörüyor. Göçmenlerin çalıştığı işlere Rusya vatandaşlarının genelde soğuk baktıklarını belirten uzman, çalışma şartlarının ve maaşların değiştirilmesi halinde ise iş dünyasının sorun yaşayabileceğine ve ürün ve hizmetlerin pahalanabileceğine işaret etti.

Kaynak : turkrus.com

Son Makaleler

spot_imgspot_img

İlgili Makaleler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img