Nalçik’te savaş karşıtı eylemciler tutuklandı

Kabardey-Balkarya Cumhuriyeti’nin başkenti Nalçik’te güvenlik güçleri savaş karşıtı bir eyleme katılan beş kişiyi gözaltına aldı. Gazeteci Beslan Kmuzov’un bildirdiğine göre gözaltına alınanlar arasında “Drugoy Nalçik” grubu yöneticisi Alim Pshebiyev de yer alıyor.

Beslan Kmuzov’a göre, blog yazarının tutuklanması ve Ukrayna’daki savaşa karşı düzenlenen eylemin beş katılımcısı hakkındaki bilgileri, Facebook’taki “Drugoy Nalçik” grubunun haber akışında yayınlandı. Ancak, daha sonra silindi.

Alim Pshebiev tutuklamayla ilgili bilgileri ne doğruladı ne de yalanladı.

Ayrıca, doğrulanmayan bilgilere göre, Kabardey-Balkar gazetesi “Sovyet Gençliği” editörü Marina Yaroslavskaya, sosyal ağlarda Ukrayna’daki askeri operasyonları kınayan bir yorumu nedeniyle görevinden alındı.

Caucasus Times’ın bildirdiği üzere Marina Yaroslavskaya, Instagram’da Ukrayna’daki askeri eylemleri kınayan bir yorum yayınladıktan sonra görevinden alındı. Görevden alınmasıyla ilgili bilgiler ortaya çıktıktan sonra gazetecinin sayfası silindi. Yaroslavskaya konuyla ilgili yorum yapmaktan da kaçındı.

Rusya’nın birçok şehrinde yapılan savaş karşıtı eylemlere müdahale ediliyor. Başta Krasnodar, Volgograd, Rostov ve Soçi’de yapılan eylemlerde birçok gösterici tutuklandı. Bazı tutuklular, İdari Suçlar Kanunu’nun “Rusya Federasyonu’nun çıkarlarını koruyan Rusya Federasyonu Silahlı Kuvvetlerini itibarsızlaştırmak” maddesi uyarınca tutuklanıyor.

Hatırlanacağı üzere 4 Mart’ta, Rusya Devlet Duması oybirliğiyle ve üç okumada, Rus ordusunun eylemleri hakkında yanlış bilgi yaymanın cezalarına ilişkin bir tasarıyı kabul etmişti.

Tasarı, Ceza Kanununa yeni bir madde getiriyor (Rusya Federasyonu Ceza Kanununun 207.3). Buna göre, Rus silahlı kuvvetlerinin eylemleri hakkında yanlış bilgi yaymaktan sorumlu olanlar üç yıla kadar hapis cezasına çarptırılıyor.

Sahte bilgi, organize bir grubun parçası olarak dağıtılırsa veya buna delil sahteciliği eklenirse, azami ceza 10 yıl hapis cezasına kadar artıyor.

Güvenilir olmayan bilgilerin yayılması ciddi sonuçlara yol açarsa, failler 15 yıla kadar hapis cezasıyla karşı karşıya kalacak.

Kaynak : Caucasus Times

Çeviri : Ğuaze

Son Makaleler

spot_imgspot_img

İlgili Makaleler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img