Meşbaşe İshak’tan Ukrayna çıkışı : ‘Biz işgalci değiliz — özgürlük savaşçısıyız’

Ünlü Çerkes yazar Meşbaşe İshak Ukrayna’daki savaş ile ilgili Adyge Makh gazetesine açıklamada bulundu.

Gazete haberi şu şekilde verildi :

”Bir haftayı aşkın süredir Donetks ve Lugansk halk cumhuriyetlerini de kapsayan özel askeri operasyon yürütülüyor. Çatışmayı Rusya başlatmadı, halkın rahatı, barışı ve huzurunu korumak için savaşıyor. Başkan Vladimir Putin’in aldığı kararı Rusya yaşayanları destekliyor.

Rusya emek kahramanı, Adıgey, Karaçay-Çerkes, Kabardey-Balkar, Karaçay-Çerkes Cumhuryetleri halk yazarı, sivil toplum hareketleri üyesi Meşbaşe İshak da bu özel askeri operasyonu destekliyor.

Ünlü yazar; — Çarpışmalar 8 yıl öncesinde başlamıştı, yani Rusya başkanı çatışmaları başlatmıyor, durduruyor. Pek çok defa görüştüler, onları bekledi artık işler son raddeye ulaşınca operasyonu başlattı. Biz kardeşimiz Ukraynalılara karşı durmuyoruz, ikinci dünya savaşında Ukrayna’da pek çok gencimiz canını yitirdi. Andırhuaye Hüseyin Ukrayna’da Diyakov köyü yakınlarında gerçekleşen savaşta kahramanlık gösterdi. Öldüğünde sadece 21 yaşındaydı. Savaş dönemini gayet iyi hatırlıyorum, o zamanlar 11 yaşındaydım. Her türlü savaş-çatışma kötüdür. Abilerim savaşa katıldı, köy sovyeti başkanı yaşlılarla sokağa çıktığında kadınar ürküyordu, böylesi grup halinde cephede evladı, eşi ölenlerin ailelerine haber vermeye gidiyorlardı. İşgali de çok iyi hatırlıyorum, — diyor. ”

DEYLEKO Aniyet

Özet çeviri; AÇUMIJ Hilmi

Haber : Adyge Makh Gazetesi

Son Makaleler

spot_imgspot_img

İlgili Makaleler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img