Nalçik’te mahkeme, “Balkar Halkı Yaşlılar Konseyi”nin çalışmalarını durdurma kararı aldı

Nalçik Şehir Mahkemesi, Balkar Halkı Yaşlılar Konseyi’nin (SSBN) faaliyetlerine son verilmesine karar verdi. Örgütün federal mevzuatın gerekliliklerini ve tüzük hükümlerini ihlal etmesi gerekçe gösterildi.

Balkar Halkı Yaşlılar Konseyi’nin faaliyetlerinin denetimi sırasında, örgütün faaliyetleri hakkında yıllık raporlar yayınlamadığı, tüzüğün öngördüğü süreler içinde – en az üç yılda bir – kongre düzenlemediği tespit edildi. Denetlemede örgütün, tüzüğe göre üç yılda bir yapılması gereken merkez konseyi toplantılarının tutanaklarına sahip olmadığı ortaya çıktı.

Teftiş sırasında, “Balkar Halkı Bülteni” gazetesinde yayınlanan Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin’e ve Rusya Federasyonu Başsavcısı’na yapılan itiraz ve çağrı metni de incelendi.

Mahkeme, bültende yayınlanan çağrı metni ile ilgili olarak aldığı kararda “Çağrı metni, Balkarya’nın Kabardey-Balkarya Cumhuriyeti’nden ayrılmasını ve Rusya Federasyonu’nun yeni bir birimi olmasını talep ediyor. Bu, Rusya Federasyonu Anayasası ve Kabardey-Balkarya Anayasası’na doğrudan aykırıdır “dedi.

Örgüt adına kongre sonucu olmadan hareket eden Sabançiyev’in ilgili çağrı metnini Balkar Halkı Yaşlılar Konseyi başkanı sıfatıyla imzaladığı belirtildi. Ayrıca, mahkeme kararında “Kabardey-Balkarya Cumhuriyeti, Kabardey-Balkarya’nın eşit halklarının birliğine dayanır ve bölünmezdir. Kabardey-Balkarya halklarının barış içinde bir arada yaşamasını ihlal eden eylemler anayasaya aykırıdır. Kabardey-Balkarya Cumhuriyeti topraklarının bütünlüğü ve dokunulmazlığı, Kabardey-Balkarya Anayasası ile güvence altına alınacaktır.” denildi.

Mahkeme, bu çağrı metnini Federal Yasa’nın “Aşırılık Yanlısı Faaliyetlerle Mücadele Hakkında” 1. Maddesinde öngörülen aşırılık yanlısı faaliyetlerin kapsamında, anayasal düzenin temellerinde şiddetli bir değişiklik girişimi olarak yorumladı.

Duruşmaya Balkar Halkı Yaşlılar Konseyi temsilcileri katılmadı. Mahkeme kararında örgüte gönderilen celpnamenin “saklama süresi dolmuştur” ibaresi ile mahkemeye iade edildiği belirtildi.

Balkar Yaşlılar Konseyi temsilcileri, mahkemenin kararını bir üst mahkemeye taşıyacaklarını bildirdi.

“Balkar Halkının Yaşlılar Konseyi” kamu örgütü 11 Ocak 2006’da tescil edilmişti.

Kaynak : NewsTracker

Son Makaleler

spot_imgspot_img

İlgili Makaleler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img