Gürcistan’da Gerilim Had Safhada!

Gürcistan Parlamentosu “yabancı etkenlere ilişkin yasa” olarak da adlandırılan “Dış etkinin finansmanının şeffaflığı hakkında” tasarısını kabul etti.

Yabancı ajanların şeffaflığı” ve “yabancı ajanların kaydedilmesi” konularındaki iki tasarı; iktidardaki Gürcü Rüyası Partisi’nin yakın ortağı Batı karşıtlığı ile bilinen Halkın Gücü Partisi tarafından teklif edildi.

Yasa tasarısını 150 milletvekilinden 76’sı kabul oyu kullanırken, 13 milletvekili red ve 61 milletvekili çekimser kaldı.Yasa taslağının kabul edilmesinden sonra, binlerce muhalefet destekçisi parlamento binasını kuşatmaya çalıştı.

İçişleri Bakanlığına bağlı emniyet güçleri göstericilere karşı göz yaşartıcı gaz ve tazyikli su kullandı.İktidardaki Gürcü Rüyası partisinden terk ettiği parlamentonun kapılarına dayanan göstericiler uzun süre uzaklaştırılamadı.

Göstericiler, daha sonra parlamentonun önünden ayrılarak Tiflis’teki Cumhuriyet Meydanı’na doğru yürürken, bazı göstericiler göz altına alındı.

Muhalefet bugün içinde gösteri ve eylem duyurusu yaparken, Tiflis’teki ABD Büyükelçiliği yasanın kabul edilmesinin yanı sıra göstericilere karşı güç kullanımını “Gürcü demokrasisi için kara bir gün” olarak nitelendirdi”.

Parlamento Başkanı Shalva Papuashvili, inceleme için yasayı Avrupa Konseyi Venedik Komisyonuna göndermeyi vaat ederek halkı güvence altına almaya çalıştı ve ikinci ve üçüncü oturumda sadece bu Avrupa organının sonucunu dikkate alarak kabul edildiği öne sürüldü.

Son Makaleler

spot_imgspot_img

İlgili Makaleler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img