Nalçik Askeri Mahkemesi, Ukrayna’da savaşmak istemeyen 115 eski askerin davasını inceleyecek

Agora İnsan Hakları Merkezi avukatı Pavel Çikov, Nalçik Askeri Askeri Mahkemesinin, Ukrayna’da savaşmayı reddettikleri için ordudan ihraç edilen 115 Rusya Ulusal Muhafızı askerin davasıyla ilgili 19 Mayıs’ta bir ön duruşma planlandığını duyurdu.

Çikov nisan ayında, Krasnodar, Vladikavkaz, Nalçik, Çerkessk ve Stavropol de dahil olmak üzere 17 şehirden ordu mensubu Rusya Ulusal Muhafızı askerlerinin Agora’ya yaptıkları çağrılar hakkında konuştu. İnsan hakları aktivisti Çikov’a göre ordudan ihraç edilen askerler, Ukrayna’ya gitmeyi reddettikleri için haklarında ceza davası açılacağı yönünde baskı gördüler ve neticede ordudan ihraç edildiler.

Bu askerler arasında, ilhak edilen Kırım’da tatbikatlar düzenleyen Krasnodar bölgesinden 12 asker de vardı. Yasadışı olduğunu düşünerek Ukrayna sınırını geçme emrini yerine getirmediler. Bir iç denetimden sonra ordudan ihraç edildiler. Ordudan ihraç edilen askerler dava açtılar. Ancak ön duruşma sırasında dokuz asker davayı geri çekti.

Ayrıca “New Focus” dergisi, Ukrayna’da savaşmaya devam etmeyi reddeden Hakasyalı 11 OMON ve Rusya Ulusal Muhafızı askerin hikayesini yazdı. Askerlerin Hakasya Cumhuriyetin’e geri gönderildikleri ve önce emre uymamaları ve ardından yasal yollara başvurmaları gerekçesiyle “olumsuz nedenlerle” ordudan atıldıkları bildirildi.

Kaynak : Kaspoarov.ru

Çeviri : Ğuaze

Son Makaleler

spot_imgspot_img
Error decoding the Instagram API json

İlgili Makaleler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img