Kuzey Kafkasya ekolojisine darbe : Yetkililer doğa rezervlerinde inşaat projelerini kolaylaştırmak istiyor

Devlet Duması, ikinci okumada milli parklarda, doğa koruma alanlarında ve vahşi yaşam koruma alanlarında inşaat faaliyetlerini basitleştiren bir yasa tasarısını kabul etti. Güney Rusya ve Kuzey Kafkasya’daki ekolojistler ve çevre aktivistleri, yasada yapılacak değişikliklerin kontrolsüz inşaatlara yol açacağından korkuyorlar.

İlk baskısında belge, korunan doğal alanlarda inşaat için çevresel bir değerlendirme yapma ihtiyacını ortadan kaldırdı. Güncellenmiş versiyonda ise incelemenin yalnızca “ana altyapının” inşası için incelemenin iptal edilmesi ve özel olarak korunan doğal alanlarda sosyal tesislerin inşasına izin verilmesini öneriyor.

Bir yıl önce çevre mevzuatında yapılan değişiklikler için Stavropol Bölgesi hükümetinde lobi yapıldı, çevreciler ve sivil aktivistlerin yoğun protestolarına rağmen bölgesel parlamento tarafından kabul edildi. Savcı Alexander Lorenz onları federal düzenlemelere aykırı olmakla eleştirdi ve mahkemede itiraz edeceğini söyledi.

Görünen o ki, ekonomik yaptırımlar kisvesi altında, yetkililer ve onların arkasındaki büyük işletmelerin, artık ülkedeki tüm çevre mevzuatına son vererek rezervlerde inşaat yapabilmeleri sağlanacak.

Özel olarak korunan doğal alanlar konusunda uzman ve Greenpeace çalışanı olan Mikhail Kreindlin, yasanın hükümet tarafından sunulduğuna ve Rusya İnşaat Bakanlığı tarafından geliştirildiğine dikkat çekiyor. Greenpeace temsilcisi, doğal alanlara ne kadar zarar vereceğine dair sonuçların ancak tüm değişikliklerin tartışılması ve uygulanmasından sonra ortaya çıkacağını belirtiyor.

Rusya’da son yıllarda çevre uzmanlığı maksimum düzeyde pasifize edildi ve işlevini yerine getirmedi. Gerekli kararların alınması yetkililer tarafından emredildiği için inceleme sonuçlarının bağımsızlığı söz konusu değil. Goryaçiy Klyuç’tan (Krasnodar Bölgesi) bağımsız ve kar amacı gütmeyen bir sivil toplum kuruluşu olan ‘Sivil Girişim’in başkanı Dmitry Şevçenko, en korkunç ve çevreye en çok zarar veren projeler bile resmi sınavı geçti ve olumlu sonuç aldı dedi.

Ekolojist Şevçenko, “Çevresel inceleme, halkın katılımının bir aracı olarak önemliydi, halka açık oturumlar ve çevresel etki değerlendirmeleri yapılmadan önce, sakinlerin tüm aşamalara katılma hakkı vardı” diye vurguluyor.

Dmitry Şevçenko, mevcut koşullarda, korunan alanlarda inşa izninin gerçek bir ekonomik kriz karşıtı önlem olamayacağına dikkat çekiyor. Şevçenko, ekonomideki kötü gidişatın çevresel kısıtlamalardaki engellerden değil, tamamen farklı nedenlerden kaynaklandığını belirtiyor :

“Ukrayna’daki olaylar başladığında, lobiciler bencil önerilerini kabul ettirebilmek için Devlet Duması’na, hükümete ve Federasyon Konseyi’ne gittiler. Anı yakaladılar. Bence Stavropol Bölgesi hükümetinin bu girişimde parmağı olabilir nitekim daha önce federal mevzuatı değiştirmek için birkaç başarısız ziyaret yaptılar. Rusya’nın güneyinin öncelikle değişikliklerden muzdarip olacağından eminim : Kislovodsk’tan Adler’e giden yol projesi yeniden canlandırılacak, Lago-Naki platosuna inşaat projesi yapılacak ve Abşeronsk bölgesinden Dagomıs’a giden yollar genişletilecek.”

Şevçenko bu duruma da bir örnek gösteriyor : “Son projeden bahsedecek olursak, şimdi yetkililer Otoyol projesinin Otdalenny köyüne yapıldığını söylüyorlar. Ancak, halkın çevresel değerlendirmeye katılması sonucunda ortaya çıkan proje belgelerinde ise şöyle yazıyor : ” Dagomıs’a giden yol “, Soçi Ulusal Parkı’nın özel olarak korunan doğal bölgesi de dahil olmak üzere inşaat çalışmaları aşamalara bölünmüş ve planlanmıştır.”+

08ef0000 0a00 0242 fa62 08d9d023353c w650 r0 s
Lago-Naki

Yeşil Lig Krasnodar şubesi başkanı Yevgeniy Vitişko, Lago-Naki’deki tatil köyü gibi projelerin er ya da geç uygulanacağını itiraf ediyor ve özellikle de şu andan itibaren UNESCO’nun (Lago-Naki platosu bir Dünya Mirası Alanıdır) itirazları Rus makamları tarafından kabul edilmeyeceğini belirtiyor : “Üst düzey elitler, otel inşa edilebilecek yeterli yerimiz olduğuna ve oraya binlerce turistin akacağına inanıyor. Bu projelerin çoğu hiçbir yere varmayacak.”

Kar amacı gütmeyen sivil toplum örgütü Ulusal Çevre Güvenliği Komitesi’nden ekolojist Andrey Fokin, bunun sadece bir yıl içinde çevre mevzuatını değiştirmeye yönelik dördüncü girişimi olduğunu hatırlıyor. Tasarıyı inceledikten sonra, hem Devlet Dumasına hem de bireysel milletvekillerine itirazda bulundu.

Stavropol bölgesinden bir ekolojist de konuyu özetleyen bir yorumda bulunuyor : “Yasada yapılan dğişikliklerin, ekonominin gelişimiyle çok dolaylı bir ilişkisi var. “Kriz karşıtı önlemler” sözünün kime yönelik olduğunu bilmiyorum, bence bu tatsız bir şekere sarılmış güzel bir şekerleme paketi.”

Mart 2021’de, Rusya Federasyonu Başbakanı Mihail Mişustin, UNESCO Dünya Mirası Alanı “Batı Kafkasya”nın bir parçası olan Lago-Naki platosunda, biyosfer test alanı oluşturulmasına ilişkin bir kararname imzaladı. Yeni statü spor ve turistik tesislerinin yapımına izin veriyor. Bu karar şu anda UNESCO tarafından onaylanmıyor.

Karaçay-Çerkesya’daki Teberda doğa koruma alanının milli parka dönüştürülmesi kararı 16 Ağustos’ta Başbakan Mihail Mişustin tarafından imzalandı. Doğa koruma alanlarını milli parklara dönüştürme eğilimi hükümetin çevre politikasında edindiği federal bir eğilim olmasına rağmen, Karaçay-Çerkesya’da bu kararname yerel aktivistlerden sert eleştirilere neden oldu.

Kaynak : Kavkaz-Realii

Çeviri : Ğuaze

Son Makaleler

spot_imgspot_img

İlgili Makaleler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img