Moskova ve Pyongyang arasındaki ‘Tskhinval’ koridoru

Radio Liberty’nin haberine göre Rusya, mühimmat karşılığında Kuzey Kore’nin Güney Osetya’daki bir banka aracılığıyla küresel finans sistemine erişimine izin verdi ve BM yaptırımları altındaki bazı Kuzey Kore varlıklarının blokajını kaldırdı. Bu haber New York Times tarafından ABD’nin müttefiklerinin istihbarat teşkilatlarındaki kaynaklara dayandırılarak verildi.

Rus yetkililerin, Rus bankalarında dondurulan yaklaşık 30 milyon dolardan 9 milyon dolarının blokesini kaldırmak için finans kuruluşlarından birine izin verdiği belirtiliyor. Bu para muhtemelen Kuzey Kore tarafından petrol satın almak için harcanacak. Ayrıca kaynaklar, Moskova’nın Pyongyang’ın Güney Osetya’da bir banka hesabı açmasına izin verdiğini söylüyor – Gürcistan bu bölgeyi Rusya tarafından işgal edilmiş olarak görüyor.

Ekho Kavkaz’a göre bu bankanın muhtemelen 2015 yılında Tskhinval’de kurulan “Uluslararası Takas Bankası” olduğunu belirtiyor. Geçtiğimiz Haziran ayında Avrupa Birliği bu bankayı Rusya’ya yönelik 11. yaptırım paketine dahil etti.

Uzmanlar, Kuzey Kore’nin yaptırımları aşmasına yardımcı olan Rusya’nın ihtiyatlı davranacağına inanıyor. BM’den talep gelmesi durumunda Rusya tarafı, özel bir bankanın varlıkların blokesini kaldırdığını ve yetkililerin bununla hiçbir ilgisi olmadığını iddia edebilir.

The New York Times, ABD’li yetkililerin Moskova’nın Pyongyang’la yaptığı anlaşmaların ayrıntılarından haberdar olmadığını yazdı. Ancak söz konusu mali işlemlerin, ABD’nin Kuzey Kore’nin silah tedariki karşılığında Rusya’dan ne talep edebileceğine ilişkin beklentileriyle uyumlu olduğunu belirttiler.

Kaynak : Кавказ.Реалии

Son Makaleler

spot_imgspot_img

İlgili Makaleler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img