Maykop’ta Rus gençlerin attığı “Ruslar, ileri” sloganı hoşnutsuzluğa neden oldu

Adıge Cumhuriyeti futbol takımı Maykop Drujba taraftarları oldukları sonradan öğrenilen bir grup gencin Maykop sokaklarında sloganlar ve bağırışlarla yürümesi bazı bölge sakinleri arasında hoşnutsuzluğa neden oldu. Grupta küçük çocukların olması da dikkatleri çekti.

Sosyal medyaya yansıyan görüntüler Çerkesler arasında hoşnutsuzluğa sebep oldu. Bu durumu bir meydan okuma olarak değerlendirenler hoşnutsuzluklarını dile getirdiler.

Kolluk kuvvetlerinin bu yürüyüş sonrasında bir tedbir almaması da eleştirildi. Bu yürüyüş ile ilgili resmi hiçbir açıklama yapılmazken Ğuaze’nin edindiği bilgiye göre bir yargı mensubu yürüyüşte bir suç olayının ve hatta suç unsurunun bile olmadığını belirtti : ‘Kimseyi tehdit etmediler ya da aşağılamadılar. Bu Çerkeslerin “Adige vuay – vuay” (Kabardey versiyonunda vuey – vuey) sloganına benziyor.’

Yaşanan hoşnutsuzluk sonrasında Maykop Drujba taraftarı olduklarını söyleyen gençler attıkları sloganlara açıklık getirmek için bir video kaydettiler.

Videoda konuşan kişi “Bu bizim manevi motorumuz. Ondan vazgeçmek, Rusya Federasyonu devletinin çok uluslu, çok dinli, etnik ortak tarihimizden vazgeçmek anlamına gelir,” dedi.

Konuyu yabancı ajanların abarttığını ifade eden genç video açıklamasına şu sözlerle devam etti : Sizlerden ricamız yurt dışında bulunan ve yabancı ajanlar siciline kayıtlı kişilerin yaptığı provokasyonlara kanmamanızdır. Hepimiz Rusya’nın sakinleriyiz, hepimiz Rus halkıyız, hepimiz Adıge Cumhuriyeti sakinleriyiz.”

Grup açıklamanın sonunda Çerkesler tarafından kullanılan ‘Adıge vuay vuay’ sloganı attı. Akabinde eleştirilere neden olan ‘Ruslar ileri’ sloganını tekrarladılar.

‘Ruslar ileri’ sloganı ne ifade ediyor ?

Daha çok faşist Ruslar tarafından kullanılan bu slogan 2000’li yılların başında Rusya’nın birçok kentinde eş zamanlı yapılan faşist yürüyüşlerde kullanılmasıyla medyada gündeme geldi. Fanatik futbol taraftarları arasında da kullanılan bu slogan Rusya’da yaşayan ve Rus olmayan halklar için bir meydan okuma olarak görülüyor.

rus128890156453 1

Futbol fanatizmi ve yabancı düşmanlığı

Nalçik’li Aslan Çerkesov, kendini faşist bir fanatik grubun saldırısına karşı savunurken Yegor Sviridov’u öldürmesi sonrasında tutuklandı ve 20 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Sviridov’un cenazesi sonrasında ‘dazlak isyanı’ olarak da bilinen ve farklı futbol takımı fanatiklerinin de desteklediği eylem saldırgan bir hale dönüştü. Moskova – Manej meydanında toplanan kalabalık Kafkasya ve Orta Asya görünümlü kişilere saldırmış ve birçok kişi yaralanmıştı. Polisle çatışan grubun attığı ırkçı sloganlar arasında ‘Ruslar ileri’ de bulunuyordu.

Rusya Federasyonu devlet başkanı Putin de Sviridov’un mezarını ziyaret etmiş ve çiçek bırakmıştı. Bu olaydan birkaç sene sonra Çerkesov’un taksicilik yapan babası, aracına aldığı müşterisi tarafından öldürülmüş ve naaşı bir tarlaya gömülmüştü. Polis 23 yaşındaki katili tespit ederek tutukladı. Katil verdiği ifadede cinayeti hırsızlık amacıyla işlendiğini söyledi.

Son Makaleler

spot_imgspot_img

İlgili Makaleler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img