Kuzey Kafkasya Cumhuriyetleri yaşam kalitesi sıralamasında sonlarda yer aldı

RIA Novosti tarafından hazırlanan yaşam kalitesi açısından Rusya bölgeleri sıralamasında Kuzey Kafkasya cumhuriyetleri son sıralarda yer aldı.

85 bölgenin yer aldığı listede son üç içerisinde Karaçay-Çerkesya Cumhuriyeti yer alarak 84. sırada yer aldı.

Yaşam kalitesi sıralamasına göre Dağıstan Cumhuriyeti 13 puan gerileyerek 69. sırada, Çeçenya Cumhuriyeti geçen sene ile aynı sırada yer alarak 74. sırada, Kabardey-Balkarya Cumhuriyeti 2 puan yükselerek 75. sırada, Kuzey Osetya-Alanya Cumhuriyeti 6 puan yükselerek 76. sırada, İnguşetya 4 puan gerileyerek 82. sırada, Karaçay-Çerkesya 1 puan gerileyerek 84. sırada yer aldı.

Adıge Cumhuriyeti listenin 22. sırasında

Güney Federal Bölgesi içerisinde yer alan Adıge Cumhuriyeti listede 22. sırada yer aldı.

Rosstat, Sağlık Bakanlığı, Maliye Bakanlığı, Merkez Bankası ve diğer açık kaynaklardan bilgi kullanılarak hazırlanan liste, bölgelerdeki yaşam kalitesinin ana yönlerini ifade eden ve 11 ana grupta birleştirilen 67 göstergenin analizi yapılarak oluşturuldu. Göstergeler arasında öne çıkan kriterleri ise nüfusun gelir düzeyi, istihdam ve işgücü piyasası, konut koşulları. nüfus, yaşam güvenliği, demografik durum, çevresel ve iklim koşulları, nüfusun sağlığı ve eğitim düzeyi, sosyal altyapı tesislerinin mevcudiyeti, ekonomik gelişme düzeyi, küçük işletmelerin gelişme düzeyi, bölgenin gelişimi ve ulaşımın gelişimi ve altyapı olduğu vurgulandı.

Kaynak : RIA Novosti

Son Makaleler

spot_imgspot_img

İlgili Makaleler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img