Kumpıl Murat KAFFED heyetini kabul etti

KAFFED ile yapılan toplantıya Kafkas Dernekleri Federasyonu’nun yeni başkanı Ünal Uluçay, Rusya Dışişleri Bakanlığı Krasnodar Temsilciliği Başkan Vekili Olga Şalimova, Adıgey Bakanlar Kurulu üyeleri, KAFFED YK üyeleri, Dünya Çerkes Birliği temsilcileri ve Adıge Xase yönetimi katıldı.

Adıge Cumhuriyeti başkanı Kumpıl Murat yaptığı açıklamada ”Soydaşlarımızın kamu kuruluşları ile bağların güçlendirilmesi büyük önem taşımaktadır. Toplantıda eğitim, kültür, spor, turizm alanlarındaki ortak çalışmalar, kardeşlik ilişkilerinin geliştirilmesi, Türk iş çevrelerinin Adıgey’deki iş projelerine çekilmesi gibi çok çeşitli konuları ele aldık. En önemli konular ise Adige dilinin korunması, halk el sanatlarının yaygınlaştırılması, uluslararası gençlik değişimi, enformasyon alanında işbirliği konularıdır.” dedi

Ziyaretine önemine vurgu yapan Kumpıl ”Genel olarak, Adıgey Cumhuriyeti ile Çerkes diasporası arasındaki ilişkiler istikrarlı bir şekilde gelişmekte, giderek daha sağlam ve dinamik hale gelmektedir. KAFFED’in ziyaretinin buna tam anlamıyla katkıda bulunacağından eminim” dedi.

Kumpıl Murat Vatan-Diaspora arasındaki kurulacak bağda DÇB’nin rolüne atıf yaparak ”Bugün yapılan tüm önerileri dikkatle inceleyeceğiz ve Rus-Türk anlaşmalarına ve Dünya Çerkes Birliği yönetiminin görüşlerine uygun olarak kararlar alacağız. Adige diasporası ile kurulan bağların genişletilmesinin, ülkelerimiz – Rusya ve Türkiye – arasındaki gelecekteki ilişkiler üzerinde genel olarak olumlu bir etkisi olacağından eminim” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Exit mobile version