Türkiye’den bir Çerkes heyeti Nalçik’e geldi

RIA “Kabardey-Balkarya” muhabirinin bildirdiğine göre, Kafkas Dernekleri Federasyonu (KAFFED) temsilcileri Kuzey Kafkasya Federal Bölgesi’ne yaptıkları çalışma ziyareti kapsamında bugün Nalçik’e geldi. Türkiye’deki en büyük Çerkes derneğinin liderlerinin ziyaretinin temel amacı tarihi anavatanla bağları genişletmekti.

Kabardey-Balkarya Parlamento binasında gerçekleşen görüşmeye Kabardey-Balkarya Hükümet Başkanı Aliy Musukov, Kabardey-Balkarya Parlamento Başkan Yardımcısı Murat Kardanov, Dünya Çerkes Birliği Başkanı Hauti Sokhrokov, cumhuriyetin bakanlık ve birimlerinin temsilcileri katıldı.

Aliy Musukov, Türkiye’den gelen diaspora temsilcilerinin ziyaretinin tarihi anavatanla olan sürekli bağa tanıklık ettiğini vurguladı.

“Sürekli kültürel, eğitimsel ve sosyo-ekonomik etkileşime ihtiyaç var. Türkiye’deki Kafkas Dernekleri Federasyonu’nda yaşanan süreçleri çok yakından takip ediyoruz. KAFFED seçimlerinin sonuçlarını memnuniyetle karşıladık. Yurtdışındaki kamu kuruluşlarından ve soydaşlarımızdan gelecek karşılıklı yarar sağlayacak tüm olumlu önerilerin tarafımızdan mümkün olan her şekilde destekleneceğini temin ederim.”

Kabardey-Balkarya ekonomisi dinamik bir şekilde gelişmekte ve büyük bir hızla büyümektedir. İşletmelerimiz istikrarlı bir şekilde çalışıyor. Sosyal tesisler, yollar ve diğer altyapılar inşa ediliyor ve onarılıyor. Son dönemde gayrisafi bölgesel hasılanın yılda yüzde 6 ila 7 arasında büyüdüğünü söyleyebilirim. Bu, Rusya Federasyonu’nu oluşturan birimler arasında en yüksek gayrisafi hasıla büyüme oranlarından biridir. Son üç yılda, nüfusun reel gelirlerindeki artış oranı bakımından Rusya Federasyonu’nun tüm kurucu birimleri arasında birinci sırada yer aldık. Tüm önemli göstergeler de yüksek gelişme oranları gösteriyor” dedi.

Ayrıca Kabardey-Balkar’da yurtdışında yaşayan yurttaşların etkileşimine özel önem verildiğini belirtti. Diaspora ile ilişkiler konusunda devlet programları geliştirilmekte ve uygulanmaktadır.

“Her yıl yurtdışında yaşayan yurttaşlarımız arasından gençler eğitim etkinliklerine katılıyor. Geçen yıl Türkiye, Ürdün ve Suriye’den 11 öğrenciden oluşan heyetler etkinliklere katıldı. Ancak bu ülkelerden gelen ve cumhuriyetimizin yüksek eğitim kurumlarında öğrenim gören öğrenci sayısını yetersiz buluyoruz. Şu anda 64 öğrenci cumhuriyetin yüksek eğitim kurumlarında eğitim görmektedir. Bu nedenle, diasporadan ülkemizde eğitim görmeleri için daha fazla öğrenci gönderme olasılığının değerlendirilmesi öneriyoruz” dedi.

Kabardey-Balkar Hükümet Başkanı ayrıca, cumhuriyetin yurtdışındaki yurttaşların anadillerini öğrenmeleri için bir program uyguladığını söyledi.

Musukov, “Geçen yıl Türkiye, Almanya ve Hindistan’dan temsilciler Rus dilinin uzaktan eğitimine katıldılar. Dünya Çerkes Birliği ile işbirliği de aktif bir şekilde gelişiyor. Etkileşimin tüm süreçler için yapıcı ve olumlu olacağından eminim,” dedi.

KAFFED Başkanı Ünal Uluçay, Kabardey-Balkarya’ya yapılan ziyaretin temel amacının turizm, ekonomi, kültür ve eğitim alanlarındaki ortak projeleri görüşmek olduğunu belirtti.

“Kabardey-Balkarya’daki üniversitelerde okuyan öğrenci sayısını arttırmak bizim için son derece önemli ve bu konuda sizden destek istiyoruz. Bu konuyu Rusya Büyükelçisi ile yaptığımız görüşmede de gündeme getirdik ve hem tarihi vatanımızdaki hem de Türkiye’deki üniversitelerin karşılıklı fayda sağlayan ilişkiler kurmasını istiyoruz. Bu bağları güçlendirmek için köprü olmaya hazırız.

Çerkes işadamları ve milletvekillerimizle birlikte tarihi anavatanımızı tekrar ziyaret etmek istiyoruz. Bu yıl yeni bir komisyon oluşturduk ve DÇB ile ortak işbirliğinin tarihi anavatanımızla bağlarımızı daha da güçlendireceğini umuyoruz” dedi.

Kaynak : DÇB

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Exit mobile version