Maykop’un 19. yüzyılın sonları 20. yüzyılın başlarında önde gelen halk figürlerini anlatan ilk kitap Adıgey’de sunuldu

Adigey Devlet Üniversitesi Bilimsel Kütüphanesi “Maykoplular: Geri Dönen İsimler” koleksiyonunun tanıtımına ev sahipliği yaptı.

Adıgey Devlet Üniversitesi basın servisinin bildirdiğine göre koleksiyon, Maykop Şehir Duma’sının 145. yıldönümüne adanan aynı adlı proje çerçevesinde hazırlandı. Adıgey Cumhuriyeti’nin sivil toplumun gelişimi için verdiği hibe desteğinden faydalanıldı.

Proje ANO Dom Shvarts tarafından üniversite ile ortaklaşa gerçekleştirildi.

Bu kitap, 19. yüzyılın sonları ile 20. yüzyılın başlarında Maykop’un önde gelen halk figürlerini anlatan ilk kitaptır.

Kitapta gazeteciler, yerel tarihçiler ve kitapta yer alan kahramanların torunları tarafından kaleme alınan 13 biyografi yer alıyor.”

“Kitabın kahramanları arasında ilk belediye başkanı, Kafkasya Biyosfer Rezervi’nin kurucusu Christopher Shaposhnikov’un babası Georgy Shaposhnikov; kasaba belediye başkanları Dmitry Zinkovetsky, Ivan Bratukhin, Sergey Ivanov ve Yakov Lobanovsky; ve Maykop Şehir Duması başkanları, isimleri her yıl mesleklerinde ve sosyal faaliyetlerinde yüksek sonuçlar elde eden Maykop sakinlerine verilen belediye ödülünün isimleri olan doktorlar Vasily ve Alexei Solovyov.

Kitapta ayrıca Maykop’un ilk kadın doktoru Varvara Zhilinskaya, Yerel Tarih Müzesi’nin organizatörü Pavel Perepelitsyn, yazar Evgeny Shvarts’ın okuduğu Alekseevsk Gerçek Okulu’nun müdürü Vasily Istamanov ve devrim öncesi dönemde şehrin diğer önde gelen kamusal figürlerinin kaderi anlatılıyor.

Birçoğunun biyografisi ilk kez kamuoyuna sunuldu.

Koleksiyon ayrıca 1866’da Maikop sloboda muhtarlığı görevinin verilmesinden 1917’ye kadar Maikop liderlerinin tam bir kronolojik listesini de içermektedir. Ayrıca, Maykop’taki demiryolu inşaatının tarihi ve kasabanın ilk su tedarik sistemi hakkında makaleler de içermektedir.

“Maykoplular, Geri Dönenler koleksiyonunun kopyaları Maykop’un tüm belediye kütüphanelerine verilecektir.

Screenshot 20240603 2253552
Фото: Артур Лаутеншлегер/Советская Адыгея

“Maykoplular, Geri Dönenler” projesinin 2023 yılında sosyal açıdan önemli projelerin uygulanması için yapılan rekabetçi seçimin galibi olduğunu ve Adıgey cumhuriyet bütçesinden hibe aldığını belirtiliyor.

Proje kapsamında bir öğrenci bilimsel konferansı düzenlenmiş olup, “Bir ilçe kasabasının günlükleri,Maykop” adlı bir belgesel film çekildi. “Kent başkanıyla yürüyüşler” adlı sürükleyici bir gezi başlatıldı.

“Maykoplular, Geri Dönenler ” adlı biyografik skeç koleksiyonu yayınlandı.

1910-1915 yıllarına ait 1,2 binden fazla Maikop gazetesi dijital ortama aktarıldı ve Moskova’daki Rusya Ulusal Kütüphanesi koleksiyonlarında saklanan Adıgey Cumhuriyeti Ulusal Kütüphanesi’ne bağışlandı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Exit mobile version