KAFFED heyeti Karaçay-Çerkesya’da temaslarda bulundu

Türkiye’den Kafkas Dernekleri Federasyonu yönetimi bir heyeti temaslarda bulunmak üzere Karaçay-Çerkesya Cumhuriyetini ziyaret etti. Konuklar Karaçay-Çerkesya Devlet Başkanı Raşid Temrezov adına Karaçay-Çerkesya Hükümet Başkanı Murat Argunov tarafından karşılandı.

Toplantıya Kafkas Dernekleri Federasyonu’nun yeni başkanı Ünal Uluçay, KÇC Devlet ve Hükümet Başkanlığı İdaresi Başkanı Murat Ozov, Rusya Dışişleri Bakanlığı’nın Mineralnye Vody Daimi Temsilcisi Sergey Nyuppa, Hükümet üyeleri ve bölge Parlamentosu üyeleri katıldı.

Hükümet binasında konuklara Karaçay-Çerkesya’nın sanayi, tarım, turizm, kültür, eğitim ve diğer alanlardaki başarıları sunuldu.

Toplantıda ayrıca bağların güçlendirilmesi, dilin korunması, uluslararası gençlik değişimi ve enformasyon alanında işbirliği konularına da değinildi.

Ziyaret çerçevesinde heyet üyeleri, Karaçay-Çerkesya Cumhuriyeit Eğitim Çalışanları İleri Eğitim Enstitüsü bünyesinde düzenlenen ve Y.H. Kalmıkov’un 90. yıldönümüne adanan“Yol Gösterici Yıldız, Ahlaki ve Mesleki Referans Noktası”başlıklı Uluslararası Konferansa katıldılar.

Konuklar Çerkessk’teki Yuri Khamzatovich Kalmıkov anıtına çiçek bıraktı ve Çerkessk’teki Zafer Parkını ziyaret ederek Büyük Vatanseverlik Savaşı (2.Dünya) sırasında ölen askerlerin anısını onurlandırdı.

KAFFED heyetinin bugünlerde Kuzey Kafkasya Federal Bölgesi ve Güney Federal Bölgesi bölgelerine bir dizi ziyaret gerçekleştiriyor. Ziyaretin amacı sosyo-ekonomik ve kültürel bağları genişletmek. Soçi’de başlayan ziyaret Adigey ve Karaçay-Çerkesya’da devam etti ve Kabardey-Balkar’da sona erecek.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Exit mobile version