Karaçay-Çerkesya’da bir haftada ikinci saldırı!

22 ve 28 Nisan tarihlerinde Karaçaevsk’te güvenlik güçlerine yönelik saldırılar gerçekleşti.

Mart ayının başından bu yana Kuzey Kafkasya’da yaşanan dördüncü ve beşinci silahlı saldırı oldu.

İlk olay 21 Nisan gününü 22 Nisan’a bağlayan gece saat 23.40’ta Karachaevsk’in Aşağı Pazar bölgesindeki polis memurlarına yapılan saldırı oldu, saldırıda iki trafik polisi öldürülürken, saldıranlar Lada Granta marka arabayla kaçtılar.

28 Nisan akşamı Karaçay-Çerkessk’in Mara Ayagy köyündeki geçici trafik polisi karakoluna düzenlenen saldırı sonucu 2 polis öldü , 4 güvenlik görevlisi de yaralandı.

Saldırıdan beş şüpheli saldırgan karşılık ateş sonucu öldürüldü.

Bu, cumhuriyette polis memurlarına bir hafta içinde düzenlenen ikinci, Kuzey Kafkasya’da ise iki ay içinde beşinci saldırı oldu.

Analistler bu tür olayların sayısının 2000’li yılların seviyesine ulaşabileceğini vurguluyor.

Aynı zamanda güvenlik güçlerinin terörist “İŞİD”in olaya karıştığına dair açıklamaları şüphe uyandırıyor.

Karaçay-Çerkes Cumhuriyeti İçişleri Bakanlığı Basın Servisinin olay hakkındaki açıklaması şöyle:

28 Nisan günü saat 23:20’de Rusya İçişleri Bakanlığı “Karaçayevski” görev istasyonu, İçişleri Bakanlığı Devlet Trafik Güvenliği Müfettişliği trafik polisi ekibine silahlı saldırı gerçekleştiğine dair bir mesaj aldı.Karaçay-Çerkes Cumhuriyeti’nin Karaçayevsky bölgesinin Karaçayevski ilçesine bağlı Mara Ayagy köyünde görev yapan geçici görev noktası ekiplerine bir otomobille yaklaşarak polise patlayıcı atıldı ve otomatik silahlarla ateş açıldı. Polis saldırganlara ateşle karşılık verdi ve suçlulardan biri üzerinde bulunan patlayıcı patlattı.

Çatışma sonucunda Rusya İçişleri Bakanlığı’na bağlı Kurgan Bölgesi’ne bağlı iki görevli polis memuru, Karaçay-Çerkes Cumhuriyeti İçişleri Bakanlığı Devlet Trafik Güvenliği Müfettişliği’ne bağlı iki trafik polisi ve bir çalışan hayatını kaybetti.

Karaçay-Çerkes Cumhuriyeti Rus Ulusal Muhafızlarından bir kişi ve Rusya İçişleri Bakanlığı’nın Kurgan Bölgesi çalışanı olan bir kişi yaralandı.Beş saldırgan olay yerinde öldürüldü.

Kolluk kuvvetlerinin çalışmalarını koordine etmek için, Rusya İçişleri Bakanlığı Kuzey Kafkasya Federal Bölgesi Ana Müdürlüğü Başkanı, Polis Albay General Sergei Bachurin ve Karaçay-Çerkes Cumhuriyeti İçişleri Bakanı Polis, Albay Vladimir Nefedov, olay yerine geldi.

Olay yerinde çok sayıda el yapımı patlayıcı bulundu; soruşturma ekibi ve patlayıcı teknisyenleri çalışıyor.

Yaralı çalışanlar sağlık kurumlarına kaldırılarak nitelikli tıbbi bakım aldı.

Son Makaleler

spot_imgspot_img

İlgili Makaleler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img