Adıgey ve Bölge Müftüsü Askarbiy Kardanov Azerbaycan Cumhurbaşkanı ile görüştü

Adıgey ve Bölge Müftüsü Askarbiy Kardanov Azerbaycan Cumhurbaşkanı ile görüştü

Toplantı öncesinde Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Rusya Kuzey Kafkasya Müftülerinden oluşan bir heyeti kabul etti.

Görüşmeye Adıgey Cumhuriyeti ve Krasnodar Bölgesi Müslümanları Ruhani İdaresi Başkanı (Müftü) Askarbiy Kardanov, Kabardey-Balkar Müftüsü Khazratali Dzasezhev, Karaçay-Çerkes Müftüsü İsmail Berdiyev, Çeçen Cumhuriyeti, Kuzey Osetya-Alanya, Kalmıkya, Stavropol Müftüleri ve Dağıstan Cumhuriyeti Kafkasya Müslümanları İdaresi temsilcisi katıldı.

Görüşme sırasında, bugünlerde Bakü’de düzenlenen ve Kuzey Kafkasya Müftülerinin de katılımcı olduğu VI Dünya Kültürlerarası Diyalog Forumu’nun önemine değinildi. Bu etkinliğin kültürler ve dinler arası bağların kurulmasındaki rolüne dikkat çekildi.

Toplantıda Azerbaycan’ın, Bakü’nün tarihi ve kültürel köklerle bağlı olduğu Kuzey Kafkasya bölgesi de dahil olmak üzere Rusya’nın çeşitli bölgeleriyle olan bağlarının, genel olarak Azerbaycan-Rusya ikili dostluk ilişkilerinin gelişmesine katkıda bulunduğu vurgulandı. Azerbaycan’ın dini liderleri ile Rusya’nın Kuzey Kafkasya bölgesi arasındaki ilişkilerin, halklar arasındaki ilişkilerin güçlendirilmesi amacına hizmet ettiği kaydedildi.

Son Makaleler

spot_imgspot_img

İlgili Makaleler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img