“Kara Güneş” sembolünü paylaştığı için para cezasına çarptırıldı

Adıge Cumhuriyeti Maykop Şehir Mahkemesi, yerel sakin Viktor Naumenko’yu Nazi Almanyası’nda kullanılan sembollerin arasında yer alan yedi resmi VKontakte isimli sosyal ağda paylaşması sonrasında ‘aşırılık yanlısı sembolleri alenen paylaşmaktan’ suçlu buldu.

Mahkeme, “Kara Güneş” sembolünün Nazi okültizminin bir sembolü olduğunu belirtti.

Suç, İçişleri Bakanlığı personelleri tarafından sosyal ağların izlenmesi esnasında ortaya çıkarıldı ve resimlerde tasvir edilen sembollerin Üçüncü Reich’ta kullanılanlara ait olduğu doğrulandı.

Duruşmada Naumenko suçunu kabul etti ve yaptıklarından dolayı pişman olduğunu ifade etti. İlgili idari maddenin yaptırımları, bir ila üç bin ruble para cezası veya 15 güne kadar idari tutuklama tedbiri ön görüyor. Naumenko’nun yaşadığı pişmanlığın hafifletici bir neden olduğu düşünülerek iki bin ruble para cezasına çarptırıldı.

maxresdefault 2 1
Kara Güneş bir Nazi sembolü ve bir tür güneş çarkıdır. Neo-Naziler ve bazı okültist altkültürler tarafından, Satanizm gibi, Nazi Almanyası sonrası bağlamında kullanılmıştır.

“Kara Güneş”, Nazi Almanyası’nın yanı sıra Neo-Naziler, bazı Neo-Paganlar, Satanistler ve Ezoterikler tarafından da kullanılan bir semboldür. “Kara Güneş” ifadesi ilk olarak din filozofu Helena Blavatsky’nin yazılarında ifade edildi.

Sembol, Almanya’daki Wewelsburg Kalesi’ndeki SS’in Merkezi’ne ökült mozaik şeklinde yerleştirildi.

“Kara Güneş” sembolü, izin verildiğinde Moskova ve diğer Rus şehirlerindeki ırkçı “Rus Yürüyüşü” eylemlerinde de bayrak olarak açıldı.

Bunun yanı sıra Ukrayna Ulusal Muhafızları’nın “Azak” biriminin ambleminde ”Kara Güneş” sembolü bulunuyor.

”Kara Güneş” sembolü Rusya’da yasak değil.

Русский Марш 2013
Irkçı ‘Rus Yürüyüşü’ grubunun taşıdığı ‘Kara Güneş’ bayrağı.
Emblem of the Azov Battalion.svg
Ukrayna Ulusal Muhafızları’nın “Azov” biriminin ambleminde Nazi sembolleri “Kara Güneş” ve ”Wolfsangel”

Kaynak : Кавказ.Реалии

Çeviri : Ğuaze

Son Makaleler

spot_imgspot_img

İlgili Makaleler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img