Ana Sayfa Gündem KAFFED’den DÇB başkanı Hauti Sohrokov’a tepki

KAFFED’den DÇB başkanı Hauti Sohrokov’a tepki

0
KAFFED’den DÇB başkanı Hauti Sohrokov’a tepki

Kabardey-Balkar Cumhuriyeti Kamu Odası Basın Servisinine göre Rusya Federasyonu genelinde yapılacak olan nüfus sayımında ‘Çerkes’ yazdırılmasını savunan Çerkes Sivil Toplum Örgütlerinin çağrısının yarattığı gündemi konuşmak üzere bir toplantı düzenlendi.

Toplantıya başta Dünya Çerkes Birliği Başkanı Hauti Sohrokov ve bazı sivil toplum kuruluşlarının yanı sıra Kabardey-Balkar Sivil Toplum Kurumlarıyla Etkileşim ve Millet İşleri Bakanı Kuraşin Anzor da katıldı.

Toplantıda Rusya Federasyonu genelinde yapılacak nüfus sayımında ‘Çerkes’ yazdırılması gerektiğini savunan sivil toplum örgütlerinin çağrısı sert ve tehditkar ifadeler ile reddedildi. Toplantı sonucunda ‘Çerkes’ değil ‘Kabardey’ yazdırılması gerektiği kararına varıldı.

KAFFED web sitesinden yapılan açıklamada ‘ Rusya Federasyonu nüfus sayımında halkımızın bütün vatan coğrafyasında ortak bir isimle yazılması talebine karşı çıkarak, toplantıda halkımızın Kabardey Balkar Cumhuriyeti’nde “Kabardey” olarak yazılması yönündeki görüşlere destek vermesinin kabul edilemez nitelikte olduğunu Federasyonumuz resmî bir yazı ile DÇB’ye bildirdi. ‘ denildi.

KAFFED’in konuya ilişkin yaptığı açıklama metni ise şöyle :

Dünya Çerkes Birliği (DÇB) Başkanı Hauti Sohrokov’un, katıldığı Kabardey Balkar Cumhuriyeti Kamu Odası toplantısında, Rusya Federasyonu nüfus sayımında halkımızın bütün vatan coğrafyasında ortak bir isimle yazılması talebine karşı çıkarak, toplantıda halkımızın Kabardey Balkar Cumhuriyeti’nde “Kabardey” olarak yazılması yönündeki görüşlere destek vermesinin kabul edilemez nitelikte olduğunu Federasyonumuz resmî bir yazı ile DÇB’ye bildirdi.

Konu ile ilgili son bir yılda yapılan toplantılarda da Federasyonumuz temsilcileri, nüfus sayımında DÇB’nin ortak isimle kayıt konusuna destek vermesi gerektiğini gündeme getirmiştir. Toplantılarda farklı katılımcılar tarafından “Çerkes” ve “Adıge/Çerkes” alternatifleri gündeme getirilmiştir. Federasyonumuzun talepleri sonucu DÇB tarafından Adıgey Adıge Xase Başkanı Tlemeşok Ramazan başkanlığında bir komisyonun kurulması kararlaştırılmıştır.

Daha önce pek çok kez Federasyonumuz, DÇB Başkanı Hauti Sohrokov’un, DÇB yetkili organları tarafından bir karar alınmadan kamuoyuna açıklama yapmaması gerektiği hususunda uyarılarda bulunmuştu. Aynı durumun, DÇB toplantılarında gündeme alınan ve tartışılan bir konuda bir kez daha yaşanması ayrıca önemli bir sorundur.

91 211015 DCB Nufus Sayimi
KAF-FED

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz