Kabardey-Balkarya’daki okulda yapılan tatbikatta, öğrenciler terörist oldu

Kabardey-Balkarya’da bir kırsal okulda terörle mücadele tatbikatlarının yer aldığı bir video internete düştü. Aynı zamanda, “terörist” ve rehinelerin öğrencilerden olması, halkın tepkisine neden oldu.

”Eller başın arkasına”

Kabardey-Balkarya Cumhuriyeti’nin Prokhladnensky bölgesindeki Priblijnoye köyü okulunda, lise öğrencilerinin katılımıyla terörle mücadele tatbikatları düzenlendi. Öğrencilere rehin alınmanın nasıl gerçekleştiği gösterildi.

İnternete düşen videodan rol icabı teröristlerin, lise öğrencilerinin bulunduğu sınıfa, kamuflaj giymiş, yüzleri kapalı, ellerinde makineli tüfeklerle girdikleri anlaşılıyor. “Pencereye hızlı! Eller başın arkasına!” komutlarıyla öğrencileri pencereye diziyorlar.

Yerde yüzüstü yatan gençleri gösteren resimler var. Polis kılığına girmiş yetişkin bir adam da bir diğer karede gözüküyor.

Bir aktivist ve blog yazarı Anastasia Yemelyanova videoya tepki gösterdi. NewsTracker’a okuldaki bu tür öğretileri zararlı ve tehlikeli bulduğunu söyledi. Çünkü birincisi, bunun bir oyun olduğu konusunda uyarılsalar bile bir öğrencilere ruhsal anlamda zarar verebilirler ve ikincisi, tatbikat öğretilerin kendileri sorgulanabilir nitelikte.

IMG 20221122 WA0085

Yemelyanova “Dokuzuncu sınıflar ve onuncu sınıflar rehine rolündeydi ve okulun teröristler tarafından ele geçirilmesi durumunda nasıl davranacaklarını öğrendiler. On birinci sınıf öğrencileri ise işgalci-terörist rolündeydi. Onlar ne öğrendiler?” diye soruyor.

Yemelyanova, Çocukların Sağlık ve Gelişimleri İçin Zararlı Bilgilerden Korunmasına Dair Federal Yasaya atıfta bulundu: “Bu tür eğitimin çocuklar için zararlı olduğuna inanıyorum. Bu şiddet ve terör propagandasıdır. Ve insanlar bunun hesabını vermeli.” dedi.

IMG 20221122 WA0080

Aktivist ve blog yazarı Anastasia Yemelyanova, yaşanan bu durum üzerine polise şikayette bulunduğunu söyledi.

Anastasia Yemelyanova, çocuklara haklarını nasıl savunacaklarını, halka açık etkinlikleri yasal bir şekilde nasıl organize edeceklerini ve düzenleyeceklerini, seçimlere nasıl katılacaklarını, “kimsenin onları manipüle edememesi için doğru siyasi pozisyona sahip olmalarının” öğretilmesinin daha iyi olacağına inanıyor.

“Bunun yerine, çocuklara askeri üniformalar giydirildi ve ateş etmeseler de gerçeğiyle tamamen aynı olan silahlar verildi” diye ekledi.

Aktivist, ülkede bu kadar çok şiddet varken çocuklara şiddeti öğretmenin imkansız olduğundan emin.

IMG 20221122 WA0089 1

Peki kanunen ?

Haberciler, yorum için Kabardey-Balkarya’nın Eğitim ve Bilim Bakanlığı’na ulaştı. Kabardey-Balkarya Cumhuriyeti Eğitim Bakanlığı’nın devlet sırlarının korunması, seferberlik çalışmaları, sivil savunma ve acil durumlar daire başkanı Marem Khachetlov, okullardaki tatbikatların 2 Ağustos 2019 tarihli Rusya Federasyonu Hükümeti Kararnamesi çerçevesinde yapıldığını söyledi :

“Tatbikatlar plana göre aylık olarak yapılıyor. Bu, eğitim kurumlarının terörle mücadele kapsamında korumasına yönelik tüm Rusya’yı kapsayan bir programdır.” yanıtını verdi.

Haberciler ilgili kararnameyi incelediğinde eğitim kurumlarının terörle mücadele kapsamında korumasının nasıl sağlanacağına ilişkin bölümün 31 paragraftan oluştuğunu keşfettiler. Her şeyden önce eğitim kurumunda güvenlik ve erişim kontrolünün sağlanması, potansiyel suçluların belirlenmesi ve bunlara yönelik önlemlerin alınması, patlayıcıların ve toksik maddelerin sokulmasının önlenmesi ve çok daha fazlası yer alıyor.

Kararnamede, “terör eylemi tehdidi hakkında bilgi aldıktan sonra kurumda bulunan çalışanların, öğrencilerin ve diğer kişilerin güvenli ve zamanında tahliyesi için tatbikatlar, eğitimler yapılması” maddesi yer alıyor.

Bu noktaya uygun olarak tatbikatlar Priblijnoye köyü okulunda yapıldı. Rehinelerin davranışları, olağan üstü durum ile ilgili talimatlara uygun olarak çalışıldı.

Öğrencilere teröristlerin taleplerine uymaları, onlarla tartışmamaları, gözlerinin içine bakmamaları, meydan okurcasına davranmamaları öğretildi.

Durum hakkında yorum yapan Avukat Oleg Sergeyev, ebeveynlerin çocuklarının bu tür tatbikatlara katılmasını kabul etmemesi durumunda okul yönetimine yazılı olarak başvurma ve çocuklarını bu tür tatbikatlara dahil etmemeyi talep etme hakları olduğunu kaydetti.

Öğrencilerin bir eğitim kurumunda kaldıkları süre boyunca her türlü fiziksel ve zihinsel şiddetten korunma hakkına sahip olduklarını belirten ilgili yasaya atıfta bulundu.

Avukat, “Aynı kanuna göre, eğitim kurumu yönetimi, öğrencilerin eğitimi için güvenli koşullardan, haklarının gözetilmesinden sorumludur” dedi.

Anastasia Yemelyanova’ya göre ebeveynler, bu okuldan henüz mezun olmamış çocuklarının geleceğinden endişelendikleri için memnuniyetsizliklerini yüksek sesle dile getirmeye cesaret edemiyorlar.

IMG 20221122 WA0083 1

Yine Ekim ayında Kabardey-Balkarya’daki 6 Nolu Baksan Okulu’ndaki lise öğrencileri “inançları, bakış açıları, karakter özellikleri” hakkında bir ankete katılmaya zorlanmıştı. Öğrencilere Nazizm’i “herhangi bir amaca ulaşmak için kabul edilemez bir yol” olarak görüp görmedikleri ve “kitlesel eylemler sırasında kolluk kuvvetlerine yönelik saldırıların” onlar için kabul edilemez olup olmadığı da sorulmuştu. ( İlgili haber için tıklayınız )

Kaynak : News Tracker

Son Makaleler

spot_imgspot_img

İlgili Makaleler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img