Ana Sayfa Gündem İnsan hakları aktivistlerinden İnsani Araştırmalar Enstitüsü’ne yönelik saldırıları durdurma çağrısı  

İnsan hakları aktivistlerinden İnsani Araştırmalar Enstitüsü’ne yönelik saldırıları durdurma çağrısı  

0
İnsan hakları aktivistlerinden İnsani Araştırmalar Enstitüsü’ne yönelik saldırıları durdurma çağrısı  

Bir grup insan hakları aktivisti, bilim ve sanat camiasından kişiler, bugün Rusya Bilimler Akademisi Kabardey-Balkarya Bilim Merkezi İnsani Çalışmalar Enstitüsü üzerindeki baskıyla ilgili olarak Kabardey-Balkarya başkanı Kazbek Kokov’a bir çağrı yayınladı.

Kabardey-Balkarya’lı insan hakları aktivistleri, Cumhuriyetteki İnsani Araştırma Enstitüsü’nün bazı çalışanlarının arandığını ve onlara karşı sosyal ağlarda bir linç kampanyasının başlatıldığını kaydetti. Kabardey-Balkarya başkanı Kokov’a, gerçek tarihi yeniden oluşturmaya ve Kuzey Kafkasya halklarının ana dillerini savunmaya çalışan bilim adamlarına yapılan zulmü önleme çağrısında bulundular.

Kabardey-Balkarya İnsani Araştırmalar Enstitüsü’nün bir grup bilim adamı, altı yıl boyunca 75 bin kelime ve ifade içeren ‘Büyük Rusça – Çerkesçe Sözlüğü’ üzerinde çalıştı, bu kelimelerin ve ifadelerin önemli bir kısmı ilk defa bir Çerkesçe sözlüğe kaydedildi. Kabardey-Balkarya radyosu editörü Larisa Maremkulova ve Kabardey-Çerkesçe dili öğretmeni Nina Kardanova, sözlüğün Rus dilinden kelime ödünç alma sorununu çözmeye yardımcı olacağını söyledi.

Çağrıda, İnsani Araştırmalar Enstitüsü’ne karşı yürütülen kampanyanın kışkırtıcılarının ve bu kampanyayı yürütenlerin isimlerinin belirlenmesi talep edilirken, bu eylemlerin Ceza Kanunu’nun iftira, nefret veya düşmanlığa teşvik ve aşırılık yanlısı faaliyetler için kamuoyu çağrıları ile ilgili maddeler kapsamına girdiği belirtildi.

Çağrıda ayrıca, “Ulusal aydınlar topluluğunun en iyi temsilcilerini ve İnsani Araştırmalar Enstitüsü’nün planlı yıkımı ile itibarsızlaştırmak, Kabardey-Balkarya’nın iki yerli halkına – Kabardeyler ve Balkarlar’a onarılamaz bir zarar verebilir” deniyor. 

Çağrı metninin birer kopyaları Kabardey-Balkarya Parlamento Başkanı, Hükümet Başkanı, Cumhuriyet Savcısı ve Bölge FSB Başkanına gönderildi

Çağrı, Kabardey-Balkarya Bölgesel İnsan Hakları Merkezi Başkanı Valery Hatajukov, Siyasi Baskı Mağdurları Dernekleri Kabardey-Balkarya Şubesi Başkanı Marx Şahmurzov, Adıge Kamu Dernekleri Koordinasyon Konseyi Başkanı Aslan Beşto, İnsan Hakları Aktivisti Olga Beretova-Efendiyeva, Kabardey Halkı Yaşlılar Konseyi Başkanı Hüseyin Gazov, Sivil Toplum Örgütü “Xabze” Başkan Yardımcısı Azamat Şormanov, Ali Şogentsukov Hayırsever Vakfı Direktörü Leonid Shogetsunkov, Sivil Toplum Örgütü ”Jılebze” başkanı Zaur Jemukhov tarafından imzalandı. Ayrıca bilim adamları ve öğretmenler Yeleonora Kharayeva, Anzor Kuşhabiyev, Maryam Bagova, Zaurbek Kojev ve sanatçılar Ruslan Tsrimov ve Arsen Guçapş tarafından da imzalandı.

Kaynak : Кавказский узел

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz