Kabardey-Balkaryalı aktiviste terörü alenen meşrulaştırdığı gerekçesiyle soruşturma

Kabardey-Balkar’daki Soruşturma Komitesi, internette yayınlanan bir video nedeniyle yerel bir sakine ceza davası açtı, güvenlik güçleri şüphelinin terörizmi alenen meşrulaştırdığını belirtti.

Soruşturmaya göre, 59 yaşındaki şüpheli, “kamusal yaşamda aktif rol alıyor”. Video konuşmasında, iddiaya göre şüphelinin Kuzey Kafkasya’daki terörizm ve ayrılıkçılığın yetkililerin çalışmalarını etkilemenin bir yolu olabileceğini ve “benzer bir terör örgütü oluşturmak için belirli teröristlerin faaliyetlerine ilişkin olumlu bir değerlendirmeyi ifade etmek için konuşma tekniklerini kullandığını” iddia edildi. Soruşturmada ”Uluslararası düzeyde terörist olarak tanınan kişilere karşı seyirciler arasında olumlu bir tavır oluşturma amacıyla teröristin faaliyetleri değerlendirildi” denildi.

Şüpheli beş yıldan yedi yıla kadar hapis cezasıyla karşı karşıya. Adı resmi olarak açıklanmadı, ancak hükümet yanlısı yayın yapan telegram kanalı Patriot KBR, şüphelinin Çerkes aktivist İbrahim Yağan olduğunu iddia etti. İbrahim Yağan, periyodik olarak de facto Abhazya’nın kaderi, Rus siyaseti, Kuzey Kafkasya cumhuriyetlerinin tarihi ve durumu hakkında konuşulan programlara video bağlantı ile katılarak röportaj veriyor.

Ceza davasıyla ilgili iddialar İbrahim Yağan tarafından teyit edilemezken gazetecilerin görüşme talebine de yanıt vermedi.

Kaynak : Kavkaz.Realii

Çeviri : Ğuaze

Son Makaleler

spot_imgspot_img

İlgili Makaleler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img